Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powrót małpoluda

Paweł Raszkowski

Sklonowanie neandertalczyka przestało być domeną fantastyki naukowej

Kto jednak miałby urodzić neandertalskie dziecko, klon neandertalskiej kobiety sprzed 30 tys. lat? Prof. Church twierdzi, że najlepiej byłoby, gdyby podjęła się tego surogatka, która odważyłaby się na wszczepienie do organizmu wyhodowanego w laboratorium zarodka naszego wymarłego krewnego. Zastępcze matki od dawna przyjmują do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę, i rodzą jej dziecko. A jeśli nie będzie to możliwe, jako surogatkę można wykorzystać małpę, na przykład najbardziej spokrewnionego z człowiekiem szympansa. Gdyby się powiodło, podobnie można byłoby odtworzyć starszych przodków Homo sapiens, takich jak Homo erectus i australopitek – fantazjuje Church. Czyżbyśmy mieli się doczekać małpoludów i człowieka jaskiniowego w XXI w.?

Homo sapiens znowu wygrywa

Na obecnym poziomie nauki sklonowanie neandertalczyka nie jest jeszcze możliwe. Samo klonowanie nie jest istotne we współczesnej biologii. Najbardziej bowiem liczy się inżynieria komórkowa i hodowla tkankowa. Uczeni chcą przede wszystkim leczyć choroby i wytwarzać w laboratorium części zamienne człowieka

– nerki, kości, wątrobę oraz serce. Nie ma jednak wątpliwości, że klonowanie będzie coraz doskonalsze. Jest zatem wielce prawdopodobne, że kiedyś będziemy w stanie sklonować również ludzi. W wielu krajach jest ono jeszcze zakazane, ale zawsze znajdzie się miejsce, gdzie będzie można taki eksperyment przeprowadzić. Poza tym ludzie wreszcie się oswoją z klonowaniem, a to z czasem doprowadzi do zmiany prawa. Będzie można też – wierzy w to prof. Church – doprowadzić do narodzin neandertalskiego dziecka.

Możemy być zatem pewni, że wkrótce powstanie film o zmartwychwstaniu neandertalczyka. A czy będzie to film dokumentalny? Od czasu sklonowania owcy Dolly w biologii faktycznie niczego już nie można wykluczyć. A jeśli wskrzeszenie neandertalczyka będzie możliwe, zawsze znajdzie się naukowiec, który spróbuje tego dokonać. Jeśli nie prof. Chuch, to ktokolwiek inny. U boku Homo sapiens być może stanie kiedyś Homo sapiens neanderthalensis, którego człowiek współczesny wytępił 25 tys. lat temu. Koło się zamyka. Homo sapiens wciąż triumfuje.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?