Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Świat według Wielkiego Architekta

Janusz Korwin-Mikke

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o masonerii, ale boicie się zapytać...

Jak w każdej sprawie, i w tej ludzie dzielą się na trzy odłamy. Oszołomów twierdzących, że światem rządzi 12 masonów zbierających się w piwnicy synagogi w Nowym Jorku. Na oszołomów twierdzących, że żadna masoneria nie istnieje, a carska Ochrana napisała „Protokoły mędrców Syjonu" i założyła 50 tys. stron masońskich w internecie, oraz na resztę, która o niczym nie ma pojęcia.

Tymczasem masoneria naprawdę istnieje – i wcale nie jest tak tajna, jak niektórzy myślą. Czasem – gdy w polskich mediach panowała jeszcze względna wolność, czyli 20 lat temu – można było nawet zobaczyć ją w TVP. Istnieje – i jak każda organizacja ma swoje cele, o które walczy. Jest też, o czym już mało kto wie, bardzo podzielona.

W służbie konserwatyzmu

Masoneria wywodzi swój ród od świątyni Salomona, a tzw. ryty mistyczne – np. ryt Memphis Misraēm – jeszcze od budowniczych piramid. Powołuje się też na św. Jana (masoni składają przysięgę na Ewangelię wg św. Jana). W rzeczywistości jednak powstała ok. 300 lat temu – gdy tajne gildie strzegące tajemnic budowy katedr, tolerowane przez władze, bo użyteczne, traciły swoje znaczenie, gdyż zaprzestano budowy strzelistych świątyń. Zaczęli wówczas do nich wstępować ludzie pragnący wyzwolić się z ówczesnego systemu. Po dwóch pokoleniach przynależność do lóż stała się modna i popularna, przychylnością obdarzała je nawet Katarzyna Wielka. To masoneria zorganizowała np. spisek, który umożliwił uchwalenie Konstytucji 3 maja: większości posłów, przeciwnych konstytucji, nie zawiadomiono o wcześniejszych obradach – a tych, którzy się dowiedzieli, po prostu zatrzymano na rogatkach stolicy. Na głosowanie dotarło tylko 182 posłów na 359 uprawnionych. 74 z nich należało do masonerii. Tych konserwatywnych demokratów, którzy na obrady dotarli, sterroryzowano zebranym pod Sejmem wojskiem.

Tu od razu uwaga – bo wiele osób kojarzy masonerię z ruchami rewolucyjnymi: masoneria jest ruchem raczej konserwatywnym. Przecież Konstytucja 3 maja likwidowała Rzeczpospolitą Obojga Narodów, przywróciła na jej miejsce dziedziczne Królestwo – i odbierała prawa głosu szlachcie, która nie posiadała nieruchomości. Dziś formalnie głową masonerii jest Edward, diuk Kentu (wnuk Jerzego V), a należy do niej kwiat brytyjskiego establishmentu. Ciekawostka: gdy socjalistyczny premier Blair zażądał od sędziów, by zeznali, czy należą do masonerii, wszyscy odmówili. Nic im się nie stało, oczywiście.

Pseudomasoni Wielkiego Wschodu

Przechodzimy do podziałów w masonerii. Najważniejsza jest tzw. masoneria szkocka, mająca siedzibę w Londynie. Wielka Zjednoczona Loża Anglii (United Great Lodge of England – UGLE – 60 Great Queen Street – piękny budynek z... czerwoną gwiazdą na froncie!) jest uważana za matkę wszystkich lóż na świecie. To ona decyduje, która loża jest „regularna", a która nie.

Mason – ten regularny – musi być po pierwsze mężczyzną. Po drugie: musi wierzyć w Boga. Masoni, by uniknąć sporów między tymi, co nazywają Go: God, Allah, Gott, Jahwe, Bóg, Dieu... określają Go jako Wielkiego Architekta Wszechświata. Po trzecie: na zebraniach lóż nie wolno zajmować się polityką. Masoni powinni zgodnie rozwijać braterstwo, dobroczynność itp. cechy.

Te piękne założenia popadły w konflikt z rzeczywistością. Trudno powstrzymać mężczyzn od politykowania. To postanowienie Konstytucji Andersona (zbiór reguł masońskich z 1723 r.) nie jest więc podobno skrupulatnie przestrzegane, a część lóż się wyłamała. Tym drugim odłamem masonerii – którego „Szkoci" nie uznają i który zawzięcie zwalczają jako socjalistyczną herezję – jest Wielki Wschód. Tu „matką" jest Wielki Wschód Francji (Grand Orient de France – GOdF – rue Cadet 16), potężna organizacja w praktyce rządząca Francją. W Zgromadzeniu Narodowym podczas rewolucji było według różnych danych od 300 do 477 masonów z Wielkiego Wschodu Francji.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej