Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Konklawe w cieniu internetu

Paweł Łepkowski

Kto będzie następnym papieżem i jaka będzie jego wizja Kościoła w XXI wieku?

Chcesz poznać nazwisko następcy Benedykta XVI na Stolicy Piotrowej? Interesuje cię, czy przyszły pontyfikat będzie kontynuacją konserwatywnej wizji dwóch ostatnich papieży czy może Kościół czeka rewolucja obyczajowa? Którego z obecnych kardynałów sam wybrałbyś na papieża, gdybyś miał prawo udziału w konklawe?

Na te i wiele podobnych pytań odpowiadają dziesiątki stron internetowych. Niektóre założyli eksperci od stosunków panujących za Spiżową Bramą, inne są zaś dziełem amatorów. Wszystkie próbują jednak odpowiedzieć na pytanie zasadnicze: kto będzie następnym papieżem i jaka będzie jego wizja Kościoła w XXI w.?

Międzynarodowa centrala

Od wieków wybór nowego papieża był przedmiotem sporów politycznych i zakładów bukmacherskich. Zniesmaczony tym zjawiskiem papież Grzegorz XIV wydał w 1591 r. edykt zakazujący obstawiania wyników konklawe. Jednak giełda nowych papabili rusza zazwyczaj już następnego dnia po wyborze papieża. Wielu watykanistów bardzo rzetelnie uzasadnia swoje przewidywania co do wyniku konklawe. Pod uwagę brane są wyniki dotychczasowych głosowań, preferencje programowe kardynałów, ocena zjawisk społecznych, wobec których Kościół musi określić swoje stanowisko, a także oczekiwania wiernych.

Stare rzymskie porzekadło poucza, że „kto wchodzi na konklawe papieżem, ten wychodzi z niego kardynałem". To nie do końca prawda. Wybór Piusa X, Piusa XI, jego następcy, czy Pawła VI stanowił potwierdzenie słusznych przewidywań watykanistów. Ale ich wybór został dokonany w czasach, kiedy kuria rzymska była niemal całkowicie zdominowana przez Włochów, a krąg kandydatów na kolejnego papieża był ograniczony jedynie do hierarchów włoskich.

Dzisiaj sytuacja jest kompletnie inna. Rewolucji w kurii rzymskiej dokonała konstytucja apostolska „Regimini Ecclesiae Universae" z 15 sierpnia 1967 r. autorstwa papieża Pawła VI. Struktury Stolicy Apostolskiej zostały znacznie powiększone o liczne kongregacje, rady, komisje papieskie i prefektury. Konstytucja przewidywała, że przewodniczyć tym kongregacjom mogą wyłącznie kardynałowie i biskupi do 75. roku życia oraz kardynałowie z prawem do udziału w konklawe do 80. roku życia. Oznaczało to, że do kierowania wszystkimi strukturami kurii zabraknie Włochów i potrzebni będą młodsi hierarchowie zagraniczni.

To umiędzynarodowienie i odmłodzenie kurii rzymskiej zaowocowało rewitalizacją Stolicy Apostolskiej w duchu wieloetnicznym. Watykan przestał być twierdzą tradycjonalizmu włoskiego, a stał się międzynarodowym centrum zarządzania problemami katolików na całym świecie.

W konsekwencji znacznie wydłużyła się lista kandydatów na papieża. Dzisiaj, kiedy Kościołem kieruje Niemiec, wieloletni pracownik kurii rzymskiej, możliwość wyboru papieża pochodzącego z dowolnego zakątka naszej planety nie może nikogo zaskoczyć. Nie oznacza to jednak, że na konklawe panują podobne zasady jak przy wyborze miss świata czy przewodniczącego ONZ. To proces o wiele bardzie złożony i pełen niepisanych reguł.

Nie za stary, nie za młody

Jedną z najciekawszych stron internetowych stworzonych z myślą o zapoznaniu internautów z technicznymi aspektami wyboru następcy Benedykta XVI jest portal Papabili 2011 (The Next Pope 2011). Jego twórcą jest amerykański pisarz i informatyk Anura Guruge, autor trzech popularnych książek o papiestwie. Wszystkie zebrały bardzo pochlebne recenzje amerykańskiej Katolickiej Agencji Prasowej. Anura Guruge wskazuje, jak długość życia i pontyfikatu papieży wpływa na następujące po nich konklawe. Książki tego autora to podróż przez bardzo złożony mechanizm poszukiwania kandydata idealnego. W 2011 r. Guruge wydał książkę „The Next Pope" (Następny papież). To bardzo ciekawa analiza mechanizmu i strategii wyborczej kolegium kardynalskiego, próba prześledzenia czynników, które mogłyby kierować dostojnym gremium przy wyborze nowego biskupa Rzymu.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?