Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Debata o więzieniach nie ma sensu

Jan Piński

Z byłym premierem Leszkiem Millerem, liderem SLD rozmawia Jan Piński

Były w Polsce tajne więzienia CIA?

Nie.

Pewna gazeta napisała, że w prokuraturze pan nie zaprzeczył.

"Rzeczpospolita" ma nowego Gmyza. Ten pan nie odróżnia odmowy zeznań od potwierdzenia lub zaprzeczenia istnienia tzw. więzień CIA. Ale to problem wiarygodności redakcji.

Dlaczego odmówił pan przesłuchania?

Do szczelności prokuratury nie mam żadnego zaufania. Prokuraturę od lat toczy rak rozmaitych przecieków. Byłem przekonany, że cokolwiek tam powiem, za chwilę będę czytał w gazetach. Tajemnice prokuratury można kupić za dwa złote w każdym kiosku. Nie będę z nikim rozmawiał na temat różnych operacji wywiadowczych, jakie przeprowadzał polski wywiad, a także inne służby specjalne. Mogę zapewnić polskich oficerów, że mogą dalej prowadzić swoją działalność bez narażania się na kłopoty. W każdym razie nie przeze mnie. Te wszystkie przecieki do dziennikarzy, te fantazje i spekulacje oznaczają wzrost zagrożenia dla naszych żołnierzy na różnych misjach – a także zagrożenie dla polskich turystów przebywających w różnych częściach świata.

Na co liczy prokuratura?

Nie wiem. Prokuratura nie ma i nie otrzyma z Ameryki żadnych materiałów źródłowych z uwagi na bezpieczeństwo narodowe USA. Mimo to informuje, że liczy na bliską współpracę z Amerykanami. Prokuratura wie, że żaden wniosek o Trybunał Stanu nie przejdzie w Sejmie, bo posłowie, w przeciwieństwie do prokuratury i części dziennikarzy, zdają sobie sprawę, że debata w tej sprawie oznaczałaby całkowite zniszczenie polskiego wywiadu.

Tajemnice polskiej prokuratury można kupić za dwa złote w każdym kiosku.  Dlatego do jej szczelności nie mam żadnego zaufania

Czy polski wymiar sprawiedliwości zachowuje się niezgodnie z naszym interesem?

Wiadomo, jak się zachowują amerykańskie sądy, które uznały, że nie będą zajmowały się sprawą więzień CIA, bo w tej sprawie ważniejszy jest interes bezpieczeństwa narodowego. Uznały, że wojna z terroryzmem to sytuacja całkowicie dla demokratycznego państwa nadzwyczajna, i tak jak w czasie wojny władze muszą mieć określoną swobodę działania. „To był bolesny wybór między prawami człowieka a bezpieczeństwem narodowym" – napisał sędzia Raymond C. Fisher w imieniu sześciorga sędziów, którzy w federalnym sądzie apelacyjnym w San Francisco zagłosowali za odrzuceniem pozwu złożonego w imieniu pięciu mężczyzn zatrzymanych po zamachach 11 września pod zarzutem przynależności do Al-Kaidy i działalności terrorystycznej.

Dlaczego zatem Trybunał odtajnił śledztwo?

Morderca i terrorysta poprzez swoich sowicie opłaconych prawników skarży się, że polskie władze prowadzą zbyt wolno śledztwo w sprawie tortur. Mam nadzieję, że polski wymiar sprawiedliwości będzie postępował zgodnie z polskimi procedurami, a nie z tymi, których życzą sobie mordercy i terroryści.

Dlaczego prezydent Kwaśniewski pana niszczy?

Nie sądzę, aby tak było. Przecież w sprawie więzień CIA jest wymieniany równie często jak ja. A według raportu Open Society jest wymieniony beze mnie.

Generał Marek Dukaczewski, były szef WSI, przez przypadek, przyznał w wywiadzie dla Moniki Olejnik, że więzienia i tortury w Polsce jednak były.

Jeżeli jest tak, jak pan mówi, to nie wiem, skąd pan generał czerpie taką wiedzę. Ja jako były premier do dziś nie wiem, jak głęboko sięgała współpraca między wywiadami Polski i USA. Dziwią mnie wypowiedzi znanych osób w tej sprawie. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dementuje treści z filmu fabularnego z Hollywood „Wróg numer jeden" Kathryn Bigelow, według którego w Gdańsku pływał na morzu statek, na którym przesłuchiwano terrorystów. To krańcowy infantylizm. Na jego miejscu wykorzystałbym ten film do promocji miasta.

Ale przecież Al-Kaida specjalnie nam nie zagraża.

11 września 2001 r. w Nowym Jorku zginęło czterech polskich obywateli. Kilku zostało rannych. Grupa Polaków tego dnia ledwo uszła z życiem z zaatakowanego przez terrorystów Pentagonu. W każdym z trzech kolejnych największych ataków Al-Kaidy na cele zachodnie – w Hiszpanii, Indonezji i Wielkiej Brytanii – zginęli lub zostali ranni obywatele Polski. Polskiemu inżynierowi ucięto głowę. Właśnie mija rocznica tej zbrodni.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej