Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Chateauneuf du Pape

Mateusz Pitas

W południowej części Doliny Rodanu we Francji pomiędzy Avignon i Orange wytwarzane są wina w ramach apelacji Chateauneuf du Pape AOC.

Winiarska historia tego rejonu związana jest z papiestwem, którego siedziba w XIV wieku znajdowała się w Avignon, a miejscowość Chateauneuf du Pape była wybierana przez kolejnych papieży na letnią rezydencję (intensywnie wspierali miejscową produkcję wina). Ewolucja w uprawie winorośli, przez lata wdrażana w tym rejonie, rozpowszechniła system upraw w ramach poszczególnych apelacji, który upowszechnił się w całej Francji.

Papieska apelacja zezwala na wytwarzanie wina z 13 szczepów, co jest ewenementem, żadna inna apelacja nie zezwala na produkowanie wina z takiej ilości szczepów, jednocześnie zostawiając dużą dowolność w ich doborze. W Chateauneuf ze świecą można szukać wina będącego kupażem wszystkich 13 szczepów. Oferuje je winnica Chateau de Beaucastel, którą znajdziemy w miejscowości Chemin de Beaucastel – w północnej części apelacji.

W Chateauneuf wytwarzane są wina czerwone, kilkuszczepowe, z dużym udziałem grenache, który jest mieszany z syrah, cinsault, mourvedre, counoise. Mnogość używanych szczepów sprawia, że powstające tu wina są bardzo różnorodne – zarówno o przeciętnej, jak i dobrej jakości, przeznaczone do degustacji z reguły po dwóch latach, chociaż znajdziemy butelki winifikowane z założeniem, że zostaną otwarte najwcześniej po kilku latach.

Warto nadmienić, że istnieje również białe Chateauneuf du Pape, które jest rzadkością nawet w swojej ojczyźnie, a w Polsce jest to winiarski biały kruk.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez