Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Zrozumieć arabski świat

Agnieszka Niemojewska

Czym jest islam? Jacy są Arabowie? Jak wygląda ich codzienne życie? Na te i inne pytania odpowiada książka Emire Khidayer

Emire Khidayer,
Życie po arabsku,
Prószyński
i S-ka

Emire Khidayer urodziła się na Słowacji w słowacko-irackiej rodzinie. Zainteresowanie własnymi korzeniami było w niej tak silne, że postanowiła się kształcić w tym kierunku. Na Wydziale Studiów Islamskich na Uniwersytecie Komeńskim w Bratysławie uzyskała tytuł doktora. Dzięki temu mogła zrobić karierę: była pierwszą kobietą w słowackiej dyplomacji, gdzie zajmowała się stosunkami z krajami arabskimi (pracowała na placówkach w Egipcie, Kuwejcie i Iraku). Kulturę arabską poznała zatem od podszewki. Zdobytą wiedzą i doświadczeniami postanowiła się podzielić z zachodnim czytelnikiem. Bo cóż przeciętny Europejczyk wie na temat realiów życia na Bliskim Wschodzie? Jej książki są swoistymi przewodnikami, w których szczegółowo opisuje arabską codzienność.

„Życie po arabsku" to kontynuacja i dopełnienie „Arabskiego świata", gdzie autorka przybliża zachodnim czytelnikom różnorodność kultur tamtego regionu, arabską obyczajowość, zderza panujące tam realia ze stereotypami i weryfikuje naszą wiedzę o tym regionie świata. Jak więc wygląda arabska codzienność? Jaka jest rola mężczyzny i kobiety w arabskim małżeństwie? Jacy są Arabowie?

„Życie po arabsku" rozpoczyna rozdział poświęcony islamowi i świętom muzułmańskim. Warto się dowiedzieć, jak przebiega ramadan, jak Arabowie w poszczególnych krajach Bliskiego Wschodu radzą sobie z postem (autorka naprawdę szczegółowo opisuje menu w poszczególnych regionach), z przestrzeganiem podstawowych praw islamu. Przeczytamy, czym dla muzułmanina jest pielgrzymka do Mekki i Medyny (gdzie znajduje się grób Mahometa i gdzie wyznawca innej religii nie może wejść). Jak pisze Khidayer: „znaczenie hadżdżu z biegiem lat znacząco wzrosło. Stanowi on najgłębszy przejaw muzułmańskiej solidarności i jedności w wierze".

Nie mniej ciekawą częścią książki są rozdziały poświęcone uroczystościom rodzinnym i związanym z nimi rytuałom (od narodzin przez obrzezanie, zaręczyny i ślub po pogrzeby i kwestie dziedziczenia). Autorka drobiaz-gowo przedstawia różnice, jakie panują w poszczególnych krajach. I tak w Maroku chłopcy poddawani są obrzezaniu dopiero w wieku czterech–pięciu lat, natomiast w Egipcie najczęściej zabieg ten wykonuje się w dniu narodzin dziecka. Z kolei obrzezania dziewczynek dokonuje się w afrykańskiej części świata arabskiego – co prawda w Egipcie i Sudanie oficjalnie jest to zakazane, ale nadal potajemnie takie zabiegi są wykonywane. Dla Europejczyka wydaje się to barbarzyństwem.

Podobnie jak zaręczyny kilkulatków (kilkunastoletnie dziewczęta są nie tylko żonami i matkami, ale często już wdowami lub rozwódkami). Sytuacja kobiety w świecie arabskim w ogóle jest nie do pozazdroszczenia: z naszego punktu widzenia tamtejsze kobiety są właściwie zniewolone. Jak pisze autorka: „W Koranie przeczytamy, że wykształcenie jest obowiązkiem mężczyzny i kobiety. Uzupełnili ten zapis interpretatorzy i muzułmańscy uczeni, twierdząc, że musi być dotrzymany jeden warunek – żona powinna uzupełnić wykształcenie, dopiero gdy wywiąże się ze swoich obowiązków wobec męża, dzieci i rodziny". To kiedy ma się uczyć?... Odzwierciedleniem tej rażącej przepaści społecznej między kobietą a mężczyzną są tradycyjne stroje obowiązujące w islamie. I nie chodzi mi tylko o tzw. burki, którymi muzułmanki zasłaniają swoją twarz. Dotyczy to choćby obowiązujących strojów kąpielowych – mężczyzna może paradować na basenie w kąpielówkach, kobieta – okutana od stóp do głów...

Chciałoby się powiedzieć: średniowiecze, ale akurat wtedy kultura arabska przeżywała swój rozkwit. Dziś Bliski Wschód to obszar wielkich kontrastów, zwłaszcza w sferze materialnej (ropa naftowa!). Nie wiem, czy książka Emire Khidayer zachęci kogoś do podróży po krajach arabskich, ale na pewno do nich przygotuje.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy