Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Cztery gitary i Laufer

Grzegorz Benda

Najstarszy polski rockman, starszy od Jaggera, skończył 70 lat. Wydał nową płytę i pracuje nad kolejną

Marek często się uśmiecha. Ten jego uśmiech zawsze otoczony jest jakąś przezroczystą, ale wyraźnie wyczuwalną skorupą czujności. Łagodny drapieżnik. Łagodny do czasu. Czyż to nie zastanawiające, że płyty Klanu ukazywały się: po roku 1968, po 1970, po 1989 i... teraz?

Rok 2012. Powstaje płyta „Laufer", nagrana w składzie: Marek Ałaszewski (śpiew, gitary, instr. klawiszowe), Jacek Kepka (gitary, instr. klawiszowe, chórki), Piotr Gąssowski (gitara), syn lidera Marek Ałaszewski Jr (git. basowa, chórki) i Grzegorz Grzyb (perkusja). W sesji udział wziął także poprzedni perkusista zespołu Paweł Jedliński, a czarno-czerwoną okładkę zaprojektowali ojciec i syn.

Marek obdarował nią wielu przyjaciół. Jeden na jego telefoniczne pytanie o wrażenia zareagował dłuższą ciszą, a potem... odłożeniem słuchawki. Nie podam nazwiska. Lubię jego twórczość, choć od dziś już nie tak ufnie będę przyjmował wszystkie jego teksty. Szczerość kontrolowana czy niekontrolowana nieszczerość?

Laufer to niemiecka nazwa gońca. Szachiści posiadają po dwa: jeden porusza się po białych polach, drugi tylko po czarnych. Ten z płyty to goniec czarnych pól, mrocznej strefy naszej duszy. Marek Ałaszewski jest monarchistą. Skoro ma być król, jest i goniec. I ma jeszcze jedno marzenie: wydać kiedyś wszystkie płyty Klanu na winylach, bo według niego dopiero takie słuchanie muzyki to misterium.

Problemem Klanu było zawsze wizjonerstwo. Wyprzedzali innych, więc... nie pasowali do medialnych oczekiwań. Tekst „Wędrowca" zaniepokoi fanów zespołu („Być jak najdalej, zostawić to wszystko! Uciec od ludzi, od tego co tu! Na stosie śmieci spalić swe nazwisko. Toczyć się jak kamień w dolinę snów"), ale mam nadzieję, że tym razem Klan przebudził się na dobre.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?