Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Cztery gitary i Laufer

Grzegorz Benda

Najstarszy polski rockman, starszy od Jaggera, skończył 70 lat. Wydał nową płytę i pracuje nad kolejną

Marek często się uśmiecha. Ten jego uśmiech zawsze otoczony jest jakąś przezroczystą, ale wyraźnie wyczuwalną skorupą czujności. Łagodny drapieżnik. Łagodny do czasu. Czyż to nie zastanawiające, że płyty Klanu ukazywały się: po roku 1968, po 1970, po 1989 i... teraz?

Rok 2012. Powstaje płyta „Laufer", nagrana w składzie: Marek Ałaszewski (śpiew, gitary, instr. klawiszowe), Jacek Kepka (gitary, instr. klawiszowe, chórki), Piotr Gąssowski (gitara), syn lidera Marek Ałaszewski Jr (git. basowa, chórki) i Grzegorz Grzyb (perkusja). W sesji udział wziął także poprzedni perkusista zespołu Paweł Jedliński, a czarno-czerwoną okładkę zaprojektowali ojciec i syn.

Marek obdarował nią wielu przyjaciół. Jeden na jego telefoniczne pytanie o wrażenia zareagował dłuższą ciszą, a potem... odłożeniem słuchawki. Nie podam nazwiska. Lubię jego twórczość, choć od dziś już nie tak ufnie będę przyjmował wszystkie jego teksty. Szczerość kontrolowana czy niekontrolowana nieszczerość?

Laufer to niemiecka nazwa gońca. Szachiści posiadają po dwa: jeden porusza się po białych polach, drugi tylko po czarnych. Ten z płyty to goniec czarnych pól, mrocznej strefy naszej duszy. Marek Ałaszewski jest monarchistą. Skoro ma być król, jest i goniec. I ma jeszcze jedno marzenie: wydać kiedyś wszystkie płyty Klanu na winylach, bo według niego dopiero takie słuchanie muzyki to misterium.

Problemem Klanu było zawsze wizjonerstwo. Wyprzedzali innych, więc... nie pasowali do medialnych oczekiwań. Tekst „Wędrowca" zaniepokoi fanów zespołu („Być jak najdalej, zostawić to wszystko! Uciec od ludzi, od tego co tu! Na stosie śmieci spalić swe nazwisko. Toczyć się jak kamień w dolinę snów"), ale mam nadzieję, że tym razem Klan przebudził się na dobre.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość