Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Kolejne pokolenia deportowanych Tatarow zyja na Krymie w ubostwie

Trudny powrót do domu

Michał Kozak

Krymscy Tatarzy wypędzeni z ojczyzny na rozkaz Stalina do dziś nie doczekali się sprawiedliwości

„Przestańcie mówić o sobie »deportowani«". Jesteście częścią naszego społeczeństwa" – zapewniał w Symferopolu Tatarów w prze-dedniu zeszłorocznych wyborów parlamentarnych ukraiński premier Nikołaj Azarow. „Ukraińskie władze robią wiele dla rozwiązania waszych problemów. Nie wszystko się udaje, często z przyczyn obiektywnych, braku środków" – przekonywał w styczniu prezydent Wiktor Janukowycz.

Jednak zapewnienia władz centralnych nijak się mają do lokalnej rzeczywistości. W terenie urzędnicy od lat bardziej zajęci są dzieleniem atrakcyjnych nadmorskich terenów niż rozwiązywaniem narosłego problemu. A kiedy już zabierają głos w sprawie krymskich Tatarów, zwykle robią to tak nieudolnie, że zamiast łagodzić, jedynie zaostrzają konflikt. Tak było m.in. wiosną zeszłego roku, kiedy świeżo mianowany przez Wiktora Janukowycza szefem krymskiej administracji były minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohyliow oznajmił ni stąd, ni zowąd, że krymscy Tatarzy to „diaspora żyjąca na terytorium Krymu". Gdzie, jeśli nie właśnie na półwyspie, miałaby się znajdować ich ojczyzna, z której rzekomo przybyli, urzędnik nie wyjaśnił, ale wzbudził za to zrozumiałą w tej sytuacji wściekłość Tatarów.

Starsze pokolenie krymskich, Tatarów wychowane w czasach ZSRR, nadal jednak cierpliwie czeka i liczy na to, że władze wreszcie zrealizują obiecanki i potraktują ich jak pełnoprawnych obywateli Ukrainy. Tyle że młodzi czekać już nie chcą.

– Skoro Ukraina na prośby krymskich Tatarów nie reaguje, osobiście uważam – i mam wielu zwolenników – że trzeba działać drogą faktów dokonanych. Ogłosić kurułtaj (nieformalny zjazd krymskich Tatarów – red.) oficjalnie parlamentem, powołać rząd, skonstruować budżet i inne oznaki państwowości – oświadczył niedawno jeden z przywódców tatarskich Bekir Mamutow.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE