Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

W Polsce teleopieka nad osobami starymi i schorowanymi dopiero raczkuje, ale sytuacja demograficzna juz wkrotce wymusi zmiany

Teleopieka i seniorfony

Aleksandra Wójcik

Całodobowa opieka nad seniorem? Tak, ale za cenę życia pod stałą obserwacją. W starzejącym się społeczeństwie będziemy wybierać między bezpieczeństwem a prawem do prywatności

Według prof. Błędowskiego zmiany wkrótce nadejdą. – Seniorzy to, mówiąc językiem marketingowców, nowy target. W przyszłości jego rola będzie rosła stosownie do wielkości rynku w poszczególnych branżach. Kult młodości odejdzie w przeszłość.

Opiekun pod telefonem

Choć badanie PolSenior wykazało, że spora grupa polskich seniorów (ponad 45 proc.) mieszka z dorosłymi dziećmi i wnukami, to wielu starszych ludzi większość dnia i tak spędza samotnie. Eksperci twierdzą, że czeka nas gwałtowny wzrost popytu na usługi opiekuńcze.

– Jeżeli jestem stary i mniej sprawny, a nie mam w okolicy rodziny mogącej pomóc w trudnych sytuacjach, nie mam placówki pomocy społecznej, to jestem zmuszony korzystać z pewnych usług. Nawet jeżeli muszę za to płacić – przewiduje prof. Błędowski.

Kiedy 74-letnia Hanna Jabłońska z Krakowa wróciła z ośrodka rehabilitacyjnego, w którym spędziła kilka tygodni po przebytym udarze, trójka jej dzieci spotkała się, by przedyskutować sprawę opieki nad matką. Nikt z rodzeństwa nie mieszka w pobliżu rodzinnego domu. Dwaj synowie i córka zdecydowali, że zrobią zrzutkę na opiekunkę, która kilka razy w tygodniu odwiedzi mamę, zrobi dla niej zakupy, posprząta i pomoże dostać się do lekarza. Oprócz tego zdecydowali się przetestować teleopiekę.

Pomysł opiera się na prostym rozwiązaniu: w gniazdku telefonicznym w domu seniora instalowane jest urządzenie dostępowe. Starszy człowiek ma przy sobie przycisk SOS, który może nosić jak bransoletkę lub wisiorek. Jeśli źle się poczuje, naciska przycisk i system automatycznie łączy się z centrum alarmowym. – Teleopieka w Polsce dopiero raczkuje – przyznaje Izabela Denus z firmy House Domowa Opieka, która oferuje tzw. przycisk życia. – We Francji państwo od lat wspiera taką formę pomocy. W Izraelu każda osoba przechodząca na emeryturę otrzymuje przycisk życia, który jest w części lub w całości finansowany z budżetu państwa. W wielu krajach teleopieka jest po prostu zinstytucjonalizowana – twierdzi Denus.

Marek, syn Hanny Jabłońskiej, nie ukrywa, że rodzina miała mieszane uczucia, kiedy decydowała się na zakup usługi. Nie można przecież stwierdzić, że system się sprawdza, dopóki nie zaistnieje realna konieczność naciśnięcia guzika. Jak twierdzi, ważna jest świadomość, że pomimo fizycznej nieobecności dzieci mama może liczyć na pomoc.

Troska czy szpiegowanie

Fibar Group, firma zajmująca się wdrażaniem systemów „domowej inteligencji", stworzyła usługę adresowaną m.in. do seniorów. Choć – jak przyznaje Joanna Ossowska – systemem Fibaro interesują się głównie dorosłe dzieci. Zdają sobie sprawę, że starszym rodzicom coraz częściej zdarza się zapomnieć o wyłączeniu światła czy kuchenki. Takie sytuacje mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Inteligentne domy nie tylko przypominają o włączonym żelazku czy innych domowych sprzętach, lecz także chronią przed pożarem lub zalaniem mieszkania – zapewnia Ossowska.

Podstawą systemu jest centralka zarządzająca za 2099 zł netto, którą doposaża się w różne moduły wykonawcze (249 zł netto każdy). Dzięki nim możliwe jest bezprzewodowe sterowanie większością urządzeń elektrycznych w domu, m.in. oświetleniem, roletami, bramami garażowymi, ogrzewaniem oraz urządzeniami RTV i AGD. Producenci zapewniają, że system można instalować w każdym momencie, bez zbędnych remontów, kucia ścian czy przeróbek w instalacji.

Dla starszych ludzi z otępieniem (cierpi na nie aż 40 proc. osób po 90. roku życia) oraz ich rodzin dobrym rozwiązaniem może się okazać system geolokalizacji. Tracker, który nosi się przy pasku lub na ręce jak zegarek, jest wyposażony w nadajnik GPS. Dzięki temu bliscy seniora mogą w każdej chwili sprawdzić, gdzie przebywa, a także odtworzyć trasę, jaką przebył w określonym czasie. Urządzenie można skonfigurować w ten sposób, by wysyłało powiadomienie, kiedy starsza osoba za bardzo oddali się od domu. Trackery kosztują od stu złotych do kilku tysięcy, do tego trzeba doliczyć jednak abonament – kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE