Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Bigos po grecku

Stanislas Balcerac

Grecja to kolebka skoku cywilizacyjnego. Po 30 latach pomyślnego integrowania się z Unią Europejską kraj padł z hukiem i znalazł się pod kroplówką banków.

Zdążono jeszcze wydać 10 mld dolarów na igrzyska olimpijskie w 2004 r. w Atenach. My mamy na razie tylko cztery puste stadiony po Euro 2012 i równie puste lotnisko w Modlinie, ale stać nas na więcej. Tusk załatwił podobno wielką kasę z Unii, poleje się więc na nowo beton i asfalt. Dogonimy Grecję.

Oni przecież zaczynali tak jak my. Po dekadzie rządów generałów w 1974 r. ogłoszono tam tzw. demokrację oligarchiczną. Kilka klanów opanowało cały kraj, przejęło kontrolę nad gospodarką i mediami. W 1981 r. Grecja weszła z fanfarami do Unii, co ucieszyło lokalne elity oraz szwajcarskich bankierów. Polał się strumień pieniędzy i urzędniczych posad dla swoich.

Słynne niegdyś Olympic Airlines zostały najpierw rozłożone przez niegospodarność, a następnie sprzedane i rozparcelowane na kawałki w 2009 r. My też mamy grecką tragedię w spółce LOT.

Niektórzy dziennikarze odważnie piętnują „zgniłą grecką oligarchię", która wzbogaca się na przepłacanych państwowych kontraktach. Ale kiedy dziennikarze pytają nasz rząd o korupcję, nepotyzm i niegospodarność w Polsce, to rząd spokojnie udaje Greka.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość