Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W rządzie awanse zamiast dymisji

Minister finansów Jacek Rostowski awansował na wicepremiera, MSW opuścił Jacek Cichocki, by stać się szefem Kancelarii Premiera w miejsce Tomasza Arabskiego, jego miejsce zaś zajął Bartłomiej Sienkiewicz – to zmiany w rządzie przeprowadzone przez Donalda Tuska.

Z dużej chmury mały deszcz – tak można najkrócej podsumować szumnie zapowiadaną rekonstrukcję rządu. Oczekiwane zmiany okazały się kosmetyczne i trudno uznać, że miały dodatkowy cel poza propagandowym.

Od kilku tygodni pewne było, że dotychczasowy szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski zostanie ambasadorem w Hiszpanii. Wiernego druha Tuska zastąpił Jacek Cichocki, dotychczasowy szef MSW. Decyzja ta może na pierwszy rzut oka wydawać się zaskakująca, bo Cichocki miał się stać szefem szefów wszystkich służb. Wbrew pozorom jednak zasięg jego wpływów się zwiększył, gdyż z nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych – Bartłomiejem Sienkiewiczem – łączą go doskonałe kontakty i wielokrotnie ze sobą współpracowali.

Skojarzenie nowego szefa MSW ze słynnym pisarzem jest jak najbardziej zasadne – jest bowiem jego prawnukiem. Był współzałożycielem Ośrodka Studiów Wschodnich, a na początku lat 90. kierował pionem analitycznym Urzędu Ochrony Państwa. Następnie prowadził własną firmę doradczą i był publicystą, między innymi w „Tygodniku Powszechnym". Po katastrofie smoleńskiej zasłynął inicjatywą skierowania do Federacji Rosyjskiej apelu o pojednanie polsko-rosyjskie. Sienkiewicz nie ma własnego zaplecza politycznego. Jak zapewniał Tusk, będzie także, podobnie jak Jacek Cichocki, nadzorował służby specjalne.

O awansie może mówić minister finansów Jacek Rostowski, który został wicepremierem. Jak przekonywał Tusk, najbliższe lata wymagać będą „utrzymania budżetu w ryzach", więc wzmocnienie ministra finansów jest jego zdaniem jak najbardziej wskazane.

Innych zmian w rządzie na razie nie ma, choć zapowiadane są kolejne rekonstrukcje. Nowe „wielkie otwarcie" ma nastąpić w połowie roku.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy