Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Mniej „graczy w zielone” na państwowych posadach

Po opublikowanym przez nas artykule „Gra w zielone" opisującym niejasne interesy, do jakich dochodziło pomiędzy wspólnikiem szefa Klubu PSL a państwową elektrownią, minister skarbu Mikołaj Budzanowski odwołał większość członków zarządu spółki Enea Wytwarzanie (dawniej Elektrownia Kozienice).

Jak pisaliśmy w „Uważam Rze" (6/2013), Zenon Daniłowski – najbliższy partner biznesowy i prawa ręka byłego wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego – otrzymał bez przetargu od nadzorowanej przez polityka PSL spółki kontrakty warte 147,3 mln zł. Po naszej publikacji minister Budzanowski zwołał na 19 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników i odwołał dwóch członków rady nadzorczej Enei Wytwarzanie, a także prezesa Krzysztofa Zborowskiego i dwóch członków zarządu: Zygmunta Rachfalskiego oraz Arkadiusza Krakowiaka. Nowy szef elektrowni nie został jeszcze powołany. Tymczasowo jego obowiązki pełnią pozostali wiceprezesi.

Po artykule „Uważam Rze" w sprawie nieprawidłowości w kozienickiej elektrowni doniesienie do prokuratury złożył poseł PiS Marek Suski. – Otrzymałem w czwartek informację, że członkowie byłego zarządu wkroczyli do swoich gabinetów i niszczą dokumenty. Zadzwoniłem od razu do Prokuratury Rejonowej w Grójcu, która prowadzi sprawę nieprawidłowości w Elektrowni Kozienice. Tam od prokuratora prowadzącego sprawę usłyszałem, że nie ma takiego zgłoszenia od obecnego zarządu, a tylko on jest uprawniony do złożenia takiego doniesienia. Odpowiedziałem mu, że jako funkcjonariusz publiczny ma nie tylko prawo, ale i obowiązek działać, jak tylko się dowiaduje o popełnieniu przestępstwa. W odpowiedzi prokurator jeszcze raz powiedział poprzednią formułkę – opowiada Suski w rozmowie z „Uważam Rze". Mimo to – jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy – prokurator zawiadomił zarząd elektrowni. Jedna z pracownic, która pomagała w niszczeniu dokumentacji, została po tym zwolniona dyscyplinarnie.

—kg, jp

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy