Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Mniej „graczy w zielone” na państwowych posadach

Po opublikowanym przez nas artykule „Gra w zielone" opisującym niejasne interesy, do jakich dochodziło pomiędzy wspólnikiem szefa Klubu PSL a państwową elektrownią, minister skarbu Mikołaj Budzanowski odwołał większość członków zarządu spółki Enea Wytwarzanie (dawniej Elektrownia Kozienice).

Jak pisaliśmy w „Uważam Rze" (6/2013), Zenon Daniłowski – najbliższy partner biznesowy i prawa ręka byłego wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego – otrzymał bez przetargu od nadzorowanej przez polityka PSL spółki kontrakty warte 147,3 mln zł. Po naszej publikacji minister Budzanowski zwołał na 19 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników i odwołał dwóch członków rady nadzorczej Enei Wytwarzanie, a także prezesa Krzysztofa Zborowskiego i dwóch członków zarządu: Zygmunta Rachfalskiego oraz Arkadiusza Krakowiaka. Nowy szef elektrowni nie został jeszcze powołany. Tymczasowo jego obowiązki pełnią pozostali wiceprezesi.

Po artykule „Uważam Rze" w sprawie nieprawidłowości w kozienickiej elektrowni doniesienie do prokuratury złożył poseł PiS Marek Suski. – Otrzymałem w czwartek informację, że członkowie byłego zarządu wkroczyli do swoich gabinetów i niszczą dokumenty. Zadzwoniłem od razu do Prokuratury Rejonowej w Grójcu, która prowadzi sprawę nieprawidłowości w Elektrowni Kozienice. Tam od prokuratora prowadzącego sprawę usłyszałem, że nie ma takiego zgłoszenia od obecnego zarządu, a tylko on jest uprawniony do złożenia takiego doniesienia. Odpowiedziałem mu, że jako funkcjonariusz publiczny ma nie tylko prawo, ale i obowiązek działać, jak tylko się dowiaduje o popełnieniu przestępstwa. W odpowiedzi prokurator jeszcze raz powiedział poprzednią formułkę – opowiada Suski w rozmowie z „Uważam Rze". Mimo to – jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy – prokurator zawiadomił zarząd elektrowni. Jedna z pracownic, która pomagała w niszczeniu dokumentacji, została po tym zwolniona dyscyplinarnie.

—kg, jp

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?