Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Gloria Maria Wrona z Czestochowy. Zyje dzieki modlitwom rodzicow do Jana Pawla II

Świętość w cieniu abdykacji

Tomasz Krzyżak

Rezygnacja papieża nie spowolni kanonizacji Jana Pawła II. Papież Polak jeszcze w tym roku może zostać ogłoszony świętym

W Kongregacji ds. Kanonizacyjnych złożono już komplet dokumentów dotyczących kanonizacji Jana Pawła II. Informacja ta zgubiła się w gąszczu doniesień medialnych po rezygnacji Benedykta XVI. Tymczasem dla Polaków sprawa zaliczenia Jana Pawła II w poczet świętych jest bardzo ważna. Pod koniec stycznia z kard. Angelo Amato, prefektem kongregacji, rozmawiał o tym m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Wiele osób zadaje sobie dziś pytanie, czy abdykacja papieża Benedykta XVI nie zaszkodzi procesowi kanonizacyjnemu. Papież z Niemiec był przecież wielkim orędownikiem wyniesienia polskiego papieża na ołtarze – skrócił nawet czas potrzebny do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

Cud w kongregacji

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Sławomir Oder dokumenty potrzebne do kanonizacji Jana Pawła II złożył w kongregacji w czwartek 14 lutego, zaledwie cztery dni po ogłoszeniu przez Benedykta XVI rezygnacji. Informację portalu Vatican Insider potwierdził sam postulator. Nie chciał jednak zdradzać żadnych szczegółów, bo – jak twierdzi – jest związany tajemnicą procesową i nie wolno mu nic mówić na ten temat. – Sprawa postępuje bardzo dobrze – oświadczył tymczasem podczas konferencji odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim kard. Angelo Amato. Jednak szczegóły analizowanego w Watykanie przypadku nie zostały ujawnione. – Jesteśmy zobowiązani do całkowitego zachowania tajemnicy, gdyż wiele razy zdarza się, że musimy odrzucić domniemany cud – zastrzegł ksiądz kardynał.

Co trafiło do kongregacji? Do uznania Jana Pawła II za świętego, a tym samym zakończenia procesu kanonizacyjnego, potrzebny jest cud. Wcale nie musi to być uzdrowienie. Eksperci twierdzą, że za cud może być uznane ocalenie życia w sytuacji nadzwyczajnej, np. z katastrofy lotniczej. W tym wypadku zgłoszono, podobnie jak przy beatyfikacji, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia.

O jakie uzdrowienie chodzi? Tego nie wiadomo, bo cały proces osłania wielka tajemnica. I to już od etapu diecezjalnego. Zanim sprawa trafi do Rzymu, musi być bowiem rozpoznana właśnie na szczeblu diecezjalnym. – Etap diecezjalny zazwyczaj jest jawny, pierwsza sesja procesu jest sesją publiczną, ale mogą być specjalne klauzule – tłumaczy ojciec dr Szczepan T. Praśkiewicz, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Niewykluczone, że klauzula tajności została wprowadzona przez Watykan, by uniknąć presji świata zewnętrznego. Media interesowały się procesem beatyfikacyjnym, szukały cudownie uzdrowionych. Narastała sensacja. Być może chciano teraz tego uniknąć.

Nie wiadomo, czy domniemany cud zdarzył się już po beatyfikacji papieża Polaka. – Między ekspertami jest w tym przypadku różnica zdań – mówi ks. dr Andrzej Scąber, który zajmuje się sprawami kanonizacyjnymi w Krakowie. Na przykład podczas procesu Edyty Stein drugi cud za jej wstawiennictwem wydarzył się jeszcze przed jej beatyfikacją, a po wydaniu dekretu o cudzie uzyskał papieską dyspensę i został uznany w procesie kanonizacyjnym.

Z kolei w kanonizacji ojca Maksymiliana Kolbego wykorzystano te same cuda, które posłużyły wcześniej do beatyfikacji. Wątpliwe jednak, by tak samo postąpiono przy procesie Jana Pawła II. Ksiądz Oder mówi bowiem, że do jego rzymskiego biura codziennie przychodzą setki listów i e-maili, w których nadawcy opisują cudowne przypadki uzdrowień i łask otrzymanych za pośrednictwem Jana Pawła II. Biuro Postulacji zbiera też karteczki, które pielgrzymi zostawiają w Bazylice św. Piotra przy grobie błogosławionego papieża Polaka.

Zwycięstwo Glorii

Historia siedmioletniej Glorii Wrony z Częstochowy jest doskonale znana w Watykanie. To m.in. jej cudowne uzdrowienie posłużyło postulatorowi procesu Jana Pawła II do udowodnienia, że polski papież otaczany jest szczególnym kultem wiernych. Ale w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych złożono dokumentację dotyczącą cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand z zaawansowanej choroby Parkinsona. To na podstawie analizy tego przypadku zdecydowano, że Jan Paweł II może zostać ogłoszony błogosławionym. Teraz przypadek Glorii może być wykorzystany przy kanonizacji. – Bardzo byśmy się z tego cieszyli – mówi Jacek Wrona, tata Glorii.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy