Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nowy Yorke

Grzegorz Benda

Wokalista Radiohead znów wyrwał się na muzyczną wolność! Z powodzeniem

Atom
For Peace Amok
Sonic

Thom Yorke, wokalista, współkompozytor i autor tekstów Radiohead. Jego pierwsza solowa płyta („The Eraser") była wydarzeniem 2006 r. i pokazała, że znakomicie radzi sobie także i bez kolegów. Zaowocowała trzy lata później serią koncertów, w których  wspomagali go dwaj perkusiści, Joey Waronker i Mauro Refosco, Flea (basista Red Hot Chili Peppers) oraz Nigel Godrich (programowanie). Panowie na tyle zasmakowali „elektroniki" na żywo, że zrobili kolejny krok, przenosząc się do studia w Los Angeles. Tak powstało Atoms For Peace (nazwa zaczerpnięta od tytułu piosenki z „The Eraser"). Produkcji albumu podjął się Godrich, a debiut fonograficzny datuje się na wrzesień 2012 r., kiedy to opublikowali utwór „Default". Prace nad płytą „Amok" ukończyli pod koniec ubiegłego roku i krążek właśnie się ukazał, równo dziesięć lat po „Pablo Honey", debiucie Radiohead.

Magia dekady sprowokowała komentatorów muzycznego światka do wysunięcia hipotezy, że Yorke opuszcza Radiohead. Dodatkowym na to dowodem miały być podejmowane przez niego wcześniej próby realizacji własnych pomysłów i częsta współpraca z innymi artystami: z PJ Harvey, Isabel Monteiro, DJ-em Shadowem, z elektroniczną formacją Modeselektor czy z Björk (ich utwór „I've Seen It All" zasilił ścieżkę dźwiękową filmu „Tańcząc w ciemnościach" Larsa von Triera). Thom pojawił się także (obok kolegi z zespołu, gitarzysty Jonny'ego Greenwooda) w filmie „Idol" („Velvet Goldmine") jako członek... fikcyjnego zespołu rockowego The Venus In Furs (tak, to tytuł utworu legendarnego Velvet Underground), co także podgrzało atmosferę w mediach.

Thom szybko i zdecydowanie zdementował plotki, stwierdzając, że „Amok" powstawał przy pełnym błogosławieństwie członków zespołu Radiohead. A że Thom lubi chadzać także własnymi drogami? Kiedyś bywał nieznośny. Po pierwszych sukcesach uwierzył we własną wspaniałość, kaprysił i ostro zadzierał nosa. Dużo pił, co często nie pozwalało mu na sceniczne występy, a w pijackim widzie potrafił nagle chwycić nożyczki i obciąć sobie włosy. Kiedy nadeszły prawdziwe sukcesy, spokorniał i dojrzał. Obecnie mieszka w Oksfordzie, „kolebce" Radiohead, wraz z życiową partnerką Rachel Owen oraz dwojgiem dzieci – córką Agnes i synkiem Noah. Dziś jest nie tylko charyzmatycznym artystą, ale także aktywistą społecznym i politycznym. Antyglobalistą. Aktywnie przeciwstawia się wojnie, łamaniu praw obywatelskich i wspiera międzynarodową organizację ekologiczną Friends of the Earth. Jest weganinem. Nie ukrywa wielkiej niechęci do współczesnego przemysłu płytowego. Może to dlatego w 2007 r. grupa Radiohead dokonała swoistej rewolucji, udostępniając album „In Rainbows" w internecie i pozwalając fanom decydować o tym, ile za niego zapłacą?!

W wywiadach Yorke oburza się na mainstreamowy biznes muzyczny, twierdząc, że nowe zespoły nie mogą dotrzeć do szerszej publiczności, bo stacje radiowe promują wyłącznie chłam, a takie wypowiedzi popularności wśród kolegów z branży raczej mu nie przysparzają.

Popularności za to, tak sądzę, przysporzy mu płyta „Amok". Czemu nie sygnuje jej własnym nazwiskiem? Bo choć najsilniej odcisnął tu swoje muzyczne piętno, nie miał władzy absolutnej. Podobnie jak i „The Eraser", zdobi ją szata graficzna autorstwa Stanleya Donwooda, a można nabyć ją w standardowej wersji CD i LP, w wersjach deluxe, a także w wersji cyfrowej.

Znalazło się na niej dziewięć utworów. Jaka jest ? Określając najkrócej – taneczna. To eksperyment. Na nas. Zatapiani jesteśmy w nim od pierwszych dźwięków („Before Your Very Eyes"), kołysani („Default"), uwodzeni przez partię basu („Stuck Together Pieces"), by wreszcie, mijając wokalne czary w „Judge, Jury and Executioner", dotrzeć do unurzanego w echach tytułowego finału. I jest naprawdę pięknie.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej