Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Znajomosc hymnu wsrod polskich elit jest, niestety, znikoma. Wielu politykow nie zna nawet prawidlowego tytulu ?Mazurka Dabrowskiego?

Narodowa kompromitacja

Leszek Pietrzak

Tylko co czwarty Polak zna cały hymn. Nikt nie dba o to, by polscy uczniowie uczyli się naszej najważniejszej pieśni. I taki jest efekt

Od 86 lat „Mazurek Dąbrowskiego" jest oficjalnym hymnem państwowym Polski. Postanowiono tak 26 lutego 1927 r. Ale zanim to się stało, przez ponad 100 lat był pieśnią zagrzewającą Polaków do walki o niepodległość ojczyzny i łączącą nas na całym świecie. Ostatnie badania pokazują jednak, że dziś Polacy nie znają „Mazurka Dąbrowskiego" i go nie rozumieją. Odnosi się to, niestety, także do rządzących naszym państwem. To kolejny dowód na obecną tragiczną kondycję polskich elit i Polaków.

Razem bez hymnu

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których okazuje się, że nie znamy swojego hymnu narodowego. Tak było m.in. podczas zorganizowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 11 listopada ubiegłego roku w Warszawie marszu „Razem dla Niepodległej". Gdy jego uczestnicy znaleźli się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, postanowili odśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego". Ale jego wykonanie było prawdziwą klapą. Po pierwszej zwrotce okazało się, że dalsze są uczestnikom marszu nieznane. Ze znajomością hymnu mają kłopoty także parlamentarzyści. Nie tylko nie znają go w całości, ale też nie wiedzą nawet, kiedy powstał i kto był jego autorem. Z sondażu przeprowadzonego w ubiegłym roku wynikło, że tylko jeden polski parlamentarzysta znał poprawnie cztery zwrotki naszego hymnu. Najgorzej wypadli politycy SLD, z których wielu nie potrafiło nawet podać prawidłowego tytułu hymnu.

Ale nie tylko politycy nie znają „Mazurka Dąbrowskiego". Nie znają go również polscy sportowcy.

Do kuriozalnej sytuacji doszło w czerwcu 2012 r. podczas meczu polskich siatkarek z Tajwanem o awans do turnieju finałowego World Grand Prix. Gdy organizatorzy zagrali cały polski hymn, okazało się, że nasze siatkarki go nie znają. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku uczniów polskich szkół. Podczas egzaminu gimnazjalnego w maju 2011 r. okazało się, że co drugi polski gimnazjalista nie znał tekstu hymnu. Pojawiły się wówczas głosy, żeby pytanie unieważnić i z powodu nieznajomości hymnu nie psuć dzieciom karier szkolnych. Prof. Zenona Rondomańska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która kilkakrotnie badała znajomość hymnu przez uczniów, zauważyła nawet, że od czasów PRL systematycznie ona maleje. Według Rondomańskiej obecnie w szkołach nikt nie sprawdza, w jakim stopniu uczniowie znają hymn i czy w ogóle wiedzą, co śpiewają. Winę za ten stan rzeczy prof. Rondomańska przypisuje braku dbałości państwa o wychowanie patriotyczne młodzieży.

Brak znajomości narodowego hymnu coraz częściej wychodzi przy różnych uroczystościach, w trakcie których wypada go zaśpiewać. Niektóre ośrodki badania opinii informują nawet, że obecnie tylko 40 proc. Polaków zna w całości swój hymn narodowy.

Polityk, dyplomata, poeta

Był początek lipca 1797 r., gdy w pałacu biskupim Reggio Emilia koło włoskiej Bolonii w ówczesnej Republice Lombardzkiej zainstalował się sztab Legionów Polskich. Ich dowódca gen. Jan Henryk Dąbrowski namówił swojego przyjaciela Józefa Wybickiego do napisania pieśni, z którą jego żołnierze mogliby iść do boju. Wybicki pochodził ze szlacheckiego rodu osiadłego na Pomorzu i legitymującego się herbem Rogala. W przeszłości był prawnikiem, działaczem politycznym, dyplomatą, poetą, dramatopisarzem, kompozytorem. Swoją działalność polityczną rozpoczął w wieku zaledwie 20 lat – został wówczas posłem na Sejm Rzeczypospolitej. Brał udział w konfederacji barskiej, wielokrotnie uczestniczył w misjach zagranicznych na polecenie dowództwa konfederatów. Na krótko przystąpił również do konfederacji targowickiej, aby w 1794 r. poprzeć powstanie Tadeusza Kościuszki. Gdy we wrześniu 1794 r. Kościuszko wysłał korpus gen. Dąbrowskiego do Wielkopolski, aby wzmocnić tamtejsze siły powstańcze i zmusić pruską armię do odstąpienia od  Warszawy, losy Wybickiego związały się z gen. Dąbrowskim. To wtedy Wybicki objął w jego korpusie rolę komisarza ds. cywilnych.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy