Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak uleczyć nieuleczalne

Anna Binkowska

W Polsce brakuje lekarzy, którzy potrafią prawidłowo rozpoznać nadpobudliwość psychoruchową u dzieci. Prawie wszystkie złe zachowania natychmiast zrzucają na ADHD i aplikują silne lekarstwa

W Polsce, tak jak w innych krajach świata, ok. 5 proc. dzieci w wieku szkolnym żyje z rozpoznaniem ADHD. Jest to zaburzenie z bardzo poważnymi, emocjonalnymi skutkami. Wymaga wieloletniego leczenia. Jeśli dziecko musi dostać leki, to znaczy, że poziom zaburzenia jest poważny. – ADHD jest zaburzeniem rozwojowym, genetycznym, jest to pewien zestaw cech, z którym się rodzimy. Trudno jest je usunąć. Obserwujemy, że objawy raczej utrzymują się przez całe życie, aczkolwiek większości pacjentów w dorosłym życiu już na tyle nie przeszkadzają. Niemniej jednak jest pewna grupa pacjentów, która powinna być leczona przez całe życie – mówi dr n. med. Artur Kołakowski, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, superwizor. Terapię dzieci prowadzi m.in. w zespole Gabinetów Psychoterapeutycznych „Poza Schematami".

Chaos w głowie

ADHD dotknięci byli m.in. Albert Einstein, amerykańscy prezydenci Woodrow Wilson i John F. Kennedy, pisarze Ernest Hemingway, Agatha Christie i George Bernard Shaw, malarze Pablo Picasso i Salvador Dali i wielu innych znanych, sławnych, bogatych....

Mama 15-letniego dziecka z ADHD pisze na forum: „Przez trzy lata miał nauczanie w domu. W tym roku się przełamał i poszedł do szkoły. Mija miesiąc nauki i wzywa mnie dyrektorka, która mówi, że mój syn przeszkadza na lekcjach, ciągle zadaje pytania, rozwala prowadzenie zajęć, rzucił kasztanem w tablicę na lekcji. W związku z tym ona wystąpi o dozór kuratora, bo ja sobie nie radzę w życiu. Czy ktoś ma podobną sytuację?".

Joanna, mama 8,5-latka, pyta z kolei: „Czy nauczyciel miał prawo przy całej klasie przeczytać artykuł o dzieciach z ADHD, ze wskazaniem na mojego syna, mimo że nie mamy orzeczenia? Dzieci teraz go wyzywają i nie chcą się z nim bawić. Syn strasznie to przeżył".

O swoim zaburzeniu w dzieciństwie mówiła Joanna Szczepkowska: „Miałam tylko dwa zeszyty. Jeden w kratkę, drugi w linie. Nie byłam w stanie zapamiętać, który zeszyt jest do czego. Sprawiało mi to większą trudność niż napisanie wypracowania za całą klasę. Życie z ADHD to chaos w głowie, który przenosi się na zewnątrz. To bywa piekło, ale bywa też raj. Kiedy udaje się zrobić coś takiego, co jest dowodem własnej wyobraźni. Pamiętam szkolne przedstawienia, które robiłam, jakieś wypracowania, które pisałam w formie opowiadań, które były słuchane przez całą szkołę. Momenty, kiedy widać swoją wartość" – wspomina aktorka.

Pierwsze próby diagnozowania tego zespołu podjęto w XX w. Doktor George Frederic Still po raz pierwszy wymienił przypadki złego zachowania u dzieci dobrze wychowanych. Pojawiło się podejrzenie biologicznych czy neurologicznych przyczyn tego zjawiska. W 1937 r. Charles Bradley odkrył, że stymulacje działają na dzieci nadpobudliwe zupełnie inaczej niż na resztę poddanych im osób – uspokajają je. Dało to początek szeregowi eksperymentów na tym polu i doprowadziło do odkrycia działania środka o nazwie metylfenidat. Nieco później, już jako Ritalin, został wylansowany jako „lek na ADHD". – Wprowadzenie terapii farmakologicznej uzależnione jest od kilku warunków. Po pierwsze, musimy rozpoznać ADHD. Po drugie, najpierw wprowadzamy metody terapeutyczne. Lekarze mają trzy podstawowe wskazania do włączenia leczenia farmakologicznego. Podstawowa – kiedy metody niefarmakologiczne nie dają dostatecznego efektu, czyli pomimo zastosowania terapii nie widzimy poprawy. Druga sytuacja – kiedy dziecko ma nie tylko ADHD, ale też powikłania związane z innym rozpoznaniem. Trzecia sytuacja, kiedy dziecko ma tak skrajnie, silnie nasilone objawy ADHD, że trudno nad nimi zapanować tylko terapią – wyjaśnia dr Artur Kołakowski.

Leki są refundowane w różnym stopniu, w zależności od preparatu – od 3 zł do 300 zł. Concerta jest lekiem pierwszego rzutu, czyli takim, od którego zaczyna się leczenie. Według wytycznych europejskich substancją pierwszego rzutu powinien być metylofenidat o przedłużonym okresie działania, który podaje się raz dziennie. Concerta jest właśnie takim preparatem, dlatego bywa często wybierana. – Żaden z tych leków nie zawiera amfetaminy. Są one podawane doustnie. Istnieją badania, które pokazują, że te leki obniżają ryzyko uzależnienia. Badania naukowe pokazują, że dzieci z ADHD, które nie są leczone, mają dwukrotnie wyższe ryzyko uzależnienia się niż ich zdrowi rówieśnicy. Właściwe, długotrwałe leczenie ADHD powoduje obniżenie ryzyka uzależnienia dziecka – tłumaczy psychiatra.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?