Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Donald Tusk

Daniel Orzechowski

A wraz z nim reszta posłów zaklinających rzeczywistość przez wmawianie, że coś takiego jak rozpad PO to gruba przesada.

Jest wręcz przeciwnie – twierdzenie, że jest inaczej, jest propagandowym kłamstwem. – Platforma się nie rozpadnie o związki partnerskie. O to jestem spokojny – zapewnia Neumann.

– Trudno przesądzić, ja jestem zawsze optymistą – dodaje Stefan Niesiołowski.

– Nie podzielą nas związki partnerskie

– mówi Ewa Kopacz. – Nie rozsypiemy się, tytuły w mediach są mocno przesadzone

– mówił Rafał Grupiński. Tymczasem media w całym kraju twierdzą jednogłośnie, że jesteśmy świadkami rozpadu Platformy Obywatelskiej.

1. Rozpoznanie

W ubiegłym tygodniu wyszła na jaw informacja, jakoby premier Tusk miał złożyć Jarosławowi Gowinowi pewną propozycję nie do odrzucenia. Według dziennika „Polska The Times" Tusk przedstawił następujące ultimatum: „Albo złożą premierowi hołd lenny, albo wylecą". To dras-tyczne roz-wiązanie miało być następstwem tzw. aksamitnego rozstania, które miesiąc wcześniej zostało zaproponowane Gowinowi. Miał on wyjść z Klubu w zamian za miejsce na listach PSL. Tym samym Tusk chciał mieć czystą sytuację w partii przed nadchodzącym kongresem. Gowin jednak odmówił. Premier pytany przez dziennikarzy o zaistniały w partii impas i ultimatum, udając ignoranta, stwierdził, że to tylko „baśnie i legendy". Dzień wcześniej jednak poseł PO John Godson nie pozostawiał żadnych złudzeń. Zapowiedział, że jeśli PO wprowadzi dyscyplinę partyjną w sprawie związków partnerskich lub innych sprawach światopoglądowych, to on  odejdzie z partii.

2. Diagnoza

Platforma Obywatelska jeszcze nigdy nie była tak bliska rozpadu, choć przetrwała wiele skandali. Począwszy chociażby od afery hazardowej, a na aferze Amber Gold kończąc. Donald Tusk pewnie się nie spodziewał, że kwestia związków partnerskich przysporzy mu tak dużych problemów. Dlatego właśnie słyszymy zapewnienia polityków, że Platforma się „nie rozsypie", i będziemy pewnie ich słuchać do momentu, aż to się w końcu stanie.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?