Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Leciwi dilerzy

Janina Blikowska, Marek Kozubal

Dwoje starszych Niemców, których zastrzelono w zeszłym roku w Warszawie, mogło handlować narkotykami

Nieoficjalnie śledczy przyznają: – Wierzymy, że znajdziemy zabójców pary Niemców. Wiemy, w jakiej grupie ich szukać. Oficjalnie stołeczna prokuratura nie chce się wypowiadać na ten temat. – Mamy wersję wiodącą, ale dla dobra śledztwa nic więcej nie mogę ujawnić – ucina Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Marihuana u staruszki

Udział osób w starszym wieku w przemycie lub handlu narkotykami to rzadkość. – W czasie spotkań z policjantami z innych krajów ten temat praktycznie nie istnieje – przyznaje jeden z oficerów Centralnego Biura Śledczego. – Nie odnotowujemy takich przestępstw popełnianych przez starsze osoby – dodaje Agnieszka Golias, rzecznik Straży Granicznej. To nie oznacza jednak, że takie przypadki się nie zdarzają.

W październiku zeszłego roku pogranicznicy z Terespola zatrzymali w pociągu z Warszawy do Moskwy 52-letniego podróżnego, u którego znaleziono kilogram amfetaminy o wartości 58 tys. zł.

– Mężczyzna miał na sobie elegancki garnitur i płaszcz – mówi Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Narkotyki ukrył pod bielizną w specjalnych plastikowych woreczkach. Został zatrzymany, bo narkotyki wyczuł pies strażników. – Mężczyzna trafił do aresztu, sprawą zajmuje się prokuratura w Białej Podlaskiej – dodaje Dariusz Sienicki.

Na początku lutego została aresztowana 72-letnia Ewa K. z warszawskiego Mokotowa. Kobieta nie chciała wpuścić policjantów do mieszkania, więc ci wyważyli drzwi. W damskiej kurtce w przedpokoju znaleźli foliową torebkę z roślinnym suszem, a w jednym z pokoi kolejne torebki z podobną substancją. Najwięcej narkotyków odkryli w szafce na balkonie. Łącznie znaleźli 400 gramów marihuany. Kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków.

– Podejrzana nie przyznała się do zarzuconego czynu – mówi Paweł Wierzchołowski, szef prokuratury na Mokotowie. Tydzień po aresztowaniu Ewy K. za kraty trafił jej syn, 45-letni Piotr. Na nim ciążą zarzuty posiadania i handlu narkotykami. Czy narkotyki znalezione u Ewy K. mogły należeć do jej syna? – Za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie – mówi prokurator Wierzchołowski. Przyznaje, że kobieta jest jedną ze starszych osób, które trafiły za kratki z powodu narkotyków.

Z podobną sytuacją mieli do czynienia w połowie ubiegłego roku wrocławscy śledczy. W dzielnicy Śródmieście policjanci zatrzymali 29-letniego mężczyznę i jego 74-letnią babcię. – Funkcjonariusze złapali na gorącym uczynku kobietę, która dzieliła na porcje leżącą na stole marihuanę. Zatrzymano także jej wnuczka. Podczas przeszukania znaleziono wagę do podziału narkotyków i amfetaminę schowaną w lodówce. W sumie zabezpieczono 350 porcji środków odurzających – opowiadają policjanci. – Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków, trwa postępowanie w tej sprawie – mówi Jakub Przystupa z wrocławskiej prokuratury okręgowej.

Z danych Służby Więziennej wynika, że wśród 83 tys. osadzonych w polskich więzieniach i aresztach największą grupę stanowią osoby w wieku 28–30 lat (ponad 10 tys.). Najstarszy mężczyzna za kratami ma 92 lata, a kobieta – 86 lat. W tej chwili karę za posiadanie narkotyków lub handel nimi odbywają 1174 osoby.

* * *

W innych krajach przestępstwa narkotykowe z udziałem osób w podeszłym wieku zdarzają się częściej. W ubiegłym roku światową prasę obiegła wiadomość o zatrzymaniu przez amerykańską policję 73-letniej Mayes Darlene. Kobieta handlowała narkotykami na ogromną skalę, zaopatrywała w marihuanę jedno z miasteczek w stanie Oklahoma, a także – jak podejrzewali śledczy – miejscowości w sąsiednich stanach, m.in. Arkansas, Missouri i Kansas.

Staruszka okazała się bossem gangu narkotykowego, który policjanci z Oklahomy rozpracowywali od kilku miesięcy. W jej mieszkaniu znaleziono 4 kg marihuany, prawie 300 tys. dolarów w gotówce oraz broń. – To był dla nas szok – przyznał nadzorujący akcję Bobby Floyd, szef policji w mieście Vanita. Dodał, że Mayes jest w bardzo dobrej kondycji jak na swój wiek.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez