Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Magdalena Rozczka w roli doktor Alicji. Stacja TVN rozpoczela emisje drugiego sezonu ?Lekarzy?

Serialowa wiosna

Agnieszka Niemojewska

Zgodnie z logiką inżyniera Mamonia z „Rejsu” my, Polacy, lubimy to, co już dobrze znamy. Stacje TV zasypały więc widzów kolejnymi sezonami seriali. Nowości jest zaledwie parę

Fani prozy George'a R.R. Martina zapewne z niecierpliwością oczekują premiery pierwszego odcinka trzeciego już sezonu „Gry o tron" (1 kwietnia). Serial ten jest ekranizacją sukcesywnie powstającej sagi „Pieśń Lodu i Ognia" (w Polsce ukazało się już siedem tomów, a Martin pisze kolejny) o walczących ze sobą rodach, z których każdy chce zasiąść na tytułowym królewskim tronie krainy zwanej Westeros. Pierwszy sezon nie był do końca udany, a to dlatego, że twórcy mieli kłopot z nadmiarem wątków, które musieli choćby zasygnalizować, by przedstawić tak wielu bohaterów. Z drugą serią poszło im znacznie lepiej – autor bowiem na kartach sagi nieustannie uśmierca co ciekawsze postaci (jeśli widz nie znał powieści, trudno było mu się pogodzić np. ze śmiercią Eddarda Starka, pana Północy, tak sugestywnie zagranego przez Seana Beana). Ale jedno nie ulega kwestii: realizacyjnie seria „Gra o tron" jest pełna rozmachu, a aktorzy grają (!) z pełnym zaangażowaniem. Choć znam wszystkie części sagi, które dotychczas się ukazały (notabene z uśmiercania kolejnych bohaterów Martin postanowił chyba uczynić sobie zabawę w 12 małych Murzynków – kto następny?), z niecierpliwością oczekuję premiery nowego sezonu „Gry o tron".

Aby ten czas oczekiwania nieco skrócić, HBO 16 marca pokaże pierwszy odcinek trzeciego sezonu „Spartakusa" – „Spartakus: Wojna potępionych". To zrealizowana z rozmachem, pełna intryg i spektakularnych pojedynków ostatnia już część epickiego serialu o legendarnym gladiatorze. W każdym z odcinków pełno jest seksu i bardzo krwawych scen walk (a zatem: tylko dla dorosłych).

Odmienny w charakterze, choć przecież również historyczno-kostiumowy, jest serial BBC „Downton Abbey", który od poniedziałku

4 marca będzie pokazywany w TVP 1. Kto jak kto, ale Brytyjczycy wiedzą, jak się kręci filmy kostiumowe, a BBC jest gwarantem jakości. Serial, którego akcja rozgrywa się przed wybuchem I wojny światowej, opowiada burzliwe losy rodziny lorda Granthama oraz służby na zamku Downton Abbey. Jeśli ktoś lubi prozę w stylu Jane Austen, nie może tego serialu przeoczyć.

Holland dla HBO Europe

Co prawda „Gorejący krzew" w reżyserii Agnieszki Holland to trzyodcinkowy miniserial (którego pierwszą część HBO pokazało w niedzielę 3 marca, ale warto poszukać powtórek w programie). Nie sposób jednak go pominąć, ponieważ opowiada o ważnych – również dla Polski i Polaków – kartach historii. Akcja rozpoczyna się 16 stycznia 1969 r. Jan Palach, student Wydziału Filozofii praskiego Uniwersytetu Karola, aby wyrazić swój protest przeciw okupacji Czech przez wojska radzieckie, dokonał samospalenia. Zmarł w szpitalu po czterech dniach. Jego śmierć i pogrzeb stały się zarzewiem (!) i kulminacją protestów czeskiego społeczeństwa, które się przebudziło i manifestacjami wyrażało swoją niezgodę na panujący terror. Główną bohaterką miniserialu jest prawniczka (Tatiana Pauhofová), którą rodzina Palacha wynajęła, by dotarła do prawdy (ówczesne służby bezpieczeństwa szybko podjęły działania dyskredytujące czyn Palacha). „Gorejący krzew" pokazuje, na jakie niebezpieczeństwo narażali się ci, którzy podejmowali walkę z reżimem. Bezsprzeczną zaletą obrazu jest jego realizacja: zadbano o scenografię i kostiumy z tamtych lat, a zdjęcia poruszają do głębi. Aktorzy, poprowadzeni przez Agnieszkę Holland, są wiarygodni.

Znamienne jest, że czeska telewizja publiczna odrzuciła Štěpánowi Hulikowi jego scenariusz. Szczęśliwie tamtejszy oddział HBO dostrzegł ogromny potencjał i wagę tematu, dzięki czemu powstał miniserial, który warto nie tylko obejrzeć, ale też zapamiętać.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy