Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ciekawie o podrozowaniu? Blog wyrozniony w tegorocznym konkursie

Blogomania

Agnieszka Niemojewska

W dobie powszechności internetu okazało się, że „każdy pisać może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Niektórzy nawet mają talent. I potrafią na tym nieźle zarobić

Do tegorocznej edycji konkursu na najlepsze blogi organizowanego przez Onet.pl internauci zgłosili aż 4 tys. stron! Oczywiście, poświęconych różnym dziedzinom życia, ale liczba i tak robi wrażenie. Na stronie www.blox.pl – katalogu najciekawszych blogów w sieci – znajdziemy linki do kilkunastu tysięcy stron, które podzielono na 22 kategorie (m.in. Biznes i gospodarka, Hobby, Sport). Z tego spisu wynikałoby, że najchętniej piszemy „Pamiętniki osobiste" (linki do 3671 blogów) i wypowiadamy się na temat „Kultury" (3560 stron). Internet zastąpił nastolatkom sztambuchy, a domorosłym artystom czy krytykom popkultury dał szansę na zaistnienie w roli ekspertów. Sieć pęcznieje więc od nieporadnej poezji i prozy, średniej jakości zdjęć, komiksów etc. Co zatem przesądza o sukcesie danej strony? Jak w tym internetowym oceanie wyłowić te najciekawsze strony?

Liczy się pomysł

W tegorocznej edycji Bloga Roku w skład jury weszli: Marek Kamiński, Anna Mucha, Katarzyna Zielińska, Marcin Meller, Agata Passent, Rafał Olejniczak, Eliza Mórawska, Artur Kurasiński, Hanna Knopińska-Grzenkowicz i Honorata Skarbek. Bloga Blogerów wybrali: Patryk Świątek, Bartłomiej Szaro, Agnieszka Kaluga i Grzegorz Sikora. Jurorem kategorii specjalnej była Magdalena Łuczkowska. Są to zatem osoby znane ze świata kultury, które ją współtworzą lub – jako dziennikarze – komentują.

Nie sztuką jest prowadzić filmowego bloga i pisać, lepiej lub gorzej, np. o aktualnym repertuarze kinowym. W tym roku najlepszą blogerką została Paulina Wnuk, autorka bloga „From movie to the kitchen" – gdzie prezentuje najlepsze (jej zdaniem) filmy i seriale, ale omawia je pod kątem tego, co się jada na ekranie, i udowadnia, że nie są to potrawy przypadkowe, że współgrają one zarówno z osobowościami głównych bohaterów, jak i z ogólnym wydźwiękiem danego filmu.

Jury konkursu przyznało również dwa główne wyróżnienia: Katarzynie Kipigroch-Paczek i Marcinowi Paczkowi, autorom bloga Paczkiwpodrozy. pl (ciekawie prowadzony dziennik z wojaży po świecie, bogato ilustrowany, z praktycznymi radami dotyczącymi kosztów i organizacji poszczególnych wycieczek), oraz Maciejowi Mazurowi za satyrycznego bloga Zuchrysuje. pl.

Internet zastąpił nastolatkom sztambuchy, a domorosłym artystom czy krytykom popkultury dał szansę na zaistnienie w roli ekspertów

Paulina Wnuk i pozostali nagrodzeni (kilkunastu wyróżnionych w poszczególnych kategoriach) należą do licznego grona internautów, którzy chcą się podzielić z innymi użytkownikami internetu swoimi zainteresowaniami. Prowadzą blogi odzwierciedlające ich pasje. W ten sposób powstają kluby dyskusyjne, a miarą popularności danej strony są: liczna odsłon (tzw. wejść) i sympatyków, którzy „lubią to" (na Facebooku).

Portale społecznościowe pełne są odnośników do stron internetowych poświęconych literaturze, propaguje się wszelakie akcje (również protestacyjne, np. „Stop likwidacji bibliotek"), znajdziemy też zaproszenia na wieczory autorskie i promocje książek. Powstają liczne grupy otwarte (np. Warto Przeczytać. Warto Posłuchać. Warto Zobaczyć – ponad 1500 członków), które na Facebooku zachęcają m.in. do odwiedzania blogów (Czytam, bo lubię – agaczyta.blox.pl; Opętani czytaniem – recenzje, nowości, konkursy: opetaniczytaniem.pl;

Literatura bez tajemnic – blog o książkach, kulturze i sztuce, który może się pochwalić ponad 16 tys. odwiedzin na stronie: videolektury. wordpress.com). Są to jednak zazwyczaj strony bez reklam i banerów, czyli takie, na których się nie zarabia. Po prostu sztuka dla sztuki. A sztuka jest elitarna i nie tworzy się jej z myślą o zbiciu kasy.

Nie ma jak nazwisko

Przykładem świetnej strony, która powstała nie po to, by na niej zarabiać (przynajmniej nie bezpośrednio, ponieważ wystarczy wczytać się w teksty, by zamówić bilety do teatru!), ale po to, by promować sztukę, jest www.krystynajanda.pl – to zarazem dziennik prowadzony przez aktorkę, gdzie można poznać poglądy i zdanie Krystyny Jandy na interesujące ją tematy, jak i strona, która przybliży nam działalność artystyczną aktorki (m.in. najważniejsze role, repertuar Teatru Polonia, fotosy, artykuły i wywiady). Naprawdę polecam.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy