Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kochanki zbrodniarzy

Agnieszka Niemojewska

Druga część francuskiego bestselleru (ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy! Książkę przetłumaczono już na 18 języków), w którym autorka przygląda się życiu prywatnemu największych zbrodniarzy i dyktatorów XX wieku oczami ich kobiet: żon, przyjaciółek, wielbicielek i kochanek.

W pierwszym tomie mogliśmy poznać „życie prywatne i uczuciowe" m.in. Lenina, Stalina, Hitlera i Mussoliniego, czyli ludzi odpowiedzialnych za ludobójstwo, za zbrodnie rewolucji i II wojny. Tym razem Ducret przedstawia Fidela Castro, Saddama Husajna, ajatollaha Chomejniego, Slobodana Miloševicia, Kim Dzong Ila i Osamę bin Ladena. Prawdę mówiąc, z całej książki najmniej mnie interesują osobiste „wojenki" między żonami i kolejnymi kochankami. Znacznie ciekawsze są portrety tyranów i zbrodniarzy – jak na dłoni widać ich małość, próżność, okrucieństwo. Inna sprawa, że te wszystkie kobiety kochały (niekoniecznie ślepą miłością) owych tyranów. Oddawały im siebie, trwały przy nich – czasem aż do śmierci. Własnej lub ukochanego.

Książka Ducret to także opis realiów i wydarzeń historycznych w krajach rządzonych przez tytułowych dyktatorów. Przewroty, zamachy, ataki terrorystyczne – kulisy tych zdarzeń mogą zaskakiwać, a zwłaszcza to, jaką rolę odegrały w nich kobiety. Polecam.

Diane Ducret

Kobiety dyktatorów 2

Znak

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE