Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2012 r. zarejestrowano w Polsce 653 500 aut używanych, z czego auta do czterech lat stanowiły 8,1 proc. – o 5 pkt proc. mniej niż w rekordowym 2008 r. Samochody mające ponad 10 lat stanowiły 46,3 proc. Nowych aut zarejestrowano w ubiegłym roku 272,2 tys.

Audi świętowało wyprodukowanie 5-milionowego auta z napędem na cztery koła Quattro. System zadebiutował w 1980 r. w rajdowym modelu nazwanym właśnie Quattro. W ubiegłym roku 43 proc. aut tej marki miało napęd na cztery koła, a najpopularniejszy był Q5.

Polska motoryzacja doczekała się historii spisanej przez Stanisława Szelichowskiego. Potężny tom zawiera informacje o rozwoju przemysłu samochodowego w Polsce od początku XX w. po czasy najnowsze. Autor opisuje nie tylko modele aut osobowych, użytkowych i jednośladów. Zebrał także informacje o przemyśle pomocniczym (opony, paliwa), muzeach motoryzacji w Polsce oraz pojazdach wojskowych.

Najpotężniejszą marką świata jest Ferrari – wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów Brand Finance. Ferrari wyprzedziło tak znane konsumenckie marki jak Google i Coca-Cola. Z kolei według Interbrand najcenniejszą marką świata jest Coca-Cola, a wśród samochodowych – Toyota.

W 2011 r. sześciu dużych producentów uzyskało średnią emisję dwutlenku węgla poniżej unijnego limitu 130 gr/km, który będzie obowiązywać od 2015 r. Rok wcześniej tylko dwóch producentów mieściło się w limicie – wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska.

Wiosną ruszy austriacki ogólnokrajowy system informacji o ruchu na drogach VAO. Informacje w czasie rzeczywistym będą zbierane ze wszystkich dróg: od autostrad po drogi powiatowe, a nawet ścieżki rowerowe. VAO został stworzony przez konsorcjum zarządców dróg, samorządów oraz firm informatycznych. Połowę kosztów (4,7 mln euro) pokryła fundacja KLEIN, która walczy o ograniczenie emisji CO2. Projekt ma trwać 24 miesiące.

PSA Peugeot/Citroen w 2012 r. sprzedał 2,97 mln aut, o 16,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadek jest spowodowany nie tylko malejącym popytem w krajach południowej Europy, które odbierają lwią część produkcji grupy, lecz także zakończeniem wysyłania zestawów montażowych do Iranu, co jest związane z sankcjami ONZ. W zeszłym roku 38 proc. samochodów PSA zostało zmontowanych poza granicami Europy, za dwa lata ma to być połowa.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość