Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

? Robert Biedron jest moim kolega, ale jest roznica miedzy stanowieniem prawa i kolezenstwem ? tlumaczy John Godson

Polska musi bronić wartości

Tomasz Krzyżak

Wywiad z posłem Johnem Abrahamem Godsonem, posłem Platformy Obywatelskiej

Jest pan homofobem?

Raczej nie. Jak pan zapewne zauważył, Robert Biedroń jest moim kolegą. Tak samo jak byłem pastorem, przychodzili do mnie homoseksualiści i mówili, z jakimi sprawami się borykają. Pomagałem im. Do wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, na doświadczenie życiowe, jestem bardzo przyjaźnie nastawiony.

Mówi pan, że Robert Biedroń jest pana kolegą, ale gdyby chciał sformalizować swój związek, to nie dałby rady. Bo pan jest temu przeciwny.

Jest różnica między stanowieniem prawa a przyjaźnią i koleżeństwem. Ja uważam, że legalizacja związków partnerskich zagraża małżeństwu. Zresztą nie tylko ja tak uważam. Premier Tusk też tak twierdzi. Na naszym ostatnim spotkaniu mówił, że jest przeciwnikiem dodatkowych praw dla par heteroseksualnych.

Heteroseksualnych?

Tak. Bo dodatkowe prawa są zagrożeniem dla małżeństwa. Jeśli związki partnerskie zostaną zalegalizowane, to wielu ludzi pójdzie po prostu na łatwiznę.

Po co zatem forsowanie takiej ustawy?

Nie wiem. Ja od początku jestem przeciwny. Trzeba jednak zauważyć, że nasz projekt nie jest aż tak daleko idący jak na przykład projekty Palikota i SLD.

Nasz pomysł jest bardziej zdroworozsądkowy. Tyle tylko, że trzeba uważać. Jestem gotowy do rozmów, jak to zaproponował prezydent Komorowski, na temat różnych ułatwień dla tych par, ale nie wolno nam ich zrównywać ani zbliżać do małżeństwa. To jest zagrożeniem dla rodziny.

Kilka dni temu profesor Aleksander Smolar powiedział o panu, że jest pan bardziej pastorem niż politykiem i brakuje panu elastyczności, która w polityce jest potrzebna. Zgadza się pan z tym?

Możliwe, że jest trochę prawdy w tym. Ale moje ostatnie głosowania w sprawach światopoglądowych chyba pokazały, że jednak jestem elastyczny.

Wygląda na to, że przez sprawy światopoglądowe Platforma się rozpadnie. Widać jakieś pęknięcie w waszych szeregach.

To jest różnica zdań. Platforma łączy w sprawach gospodarczych, ekonomicznych, wizji nowoczesnego państwa, sprawach społecznych. Ale jeśli chodzi o sprawy sumienia, to są między nami różnice. Nawet wśród konserwatystów. I chyba jest tak w każdej partii. Śmiem powiedzieć, że my tą naszą różnorodnością wygrywamy, bo mamy coś dla każdego od prawa do lewa. Pytanie jak my tą różnorodnością zarządzamy. Bo jeśli nie będzie dobrze zarządzana, to stanie się naszą wadą.

Kto powinien tą różnorodnością zarządzać? Przecież wszyscy widzą, że jest jakiś rozłam w Platformie. Na słynnym spotkaniu w kancelarii premiera Donald Tusk rozstawiał was, konserwatystów, po kątach. To rzeczywiście tak wyglądało?

Na pierwszych naszych spotkaniach premier rzeczywiście był bardzo zasadniczy. Ale odbyło się też drugie spotkanie, takie bardziej koncyliacyjne, gdzie premier mówił, na co musimy zwracać uwagę. To drugie spotkanie bardziej mi się podobało niż pierwsze. Ja premiera rozumiem. Tak naprawdę jest on jedynym gwarantem jedności Platformy Obywatelskiej.

Jest niezastąpiony?

Nie widzę osoby, która mogłaby go zastąpić. A więc premier musi nas jednoczyć.

On stoi na środku. Jest bombardowany z różnych stron, ale musi wszystko jakoś pogodzić. To jest tak jak z rodziną, która ma różne etapy rozwoju. Ja jestem ojcem rodziny: mam czworo dzieci. Najstarsza córka ma 18 lat, najmłodszy ma 8 lat. Inaczej rozmawiałem z córką, gdy miała trzy, cztery lata. A inaczej rozmawiam dziś. Cykl rozwoju organizacji jest taki sam. Inaczej jest na początku. Inaczej było, gdy przychodziłem do Platformy, inaczej jest teraz. Dziś mamy w Polsce 30 tys. członków i potrzebna jest duża mądrość, by tym zarządzać.

Donald Tusk ma w Platformie konkurencję?

Nie sądzę.

A Grzegorz Schetyna?

Nie ma szans w starciu z premierem. W mojej ocenie żadnych.

Premier mówi, że w PO wyrosła mu frakcja konserwatystów, Jarosław Gowin mówi, że żadnej frakcji nie ma. Kto kłamie?

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy