Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Killion Munyama i John Godson ? porozumienie liberala z konserwatysta czy uscisk dloni na pokaz?

Wojna Murzynów z PO

Maciej Zdziarski

John Godson i Killion Munyama: polityczna walka podzieliła czarnoskórych posłów PO

Eric Alira z Burkina Faso najpierw wystąpił w programie „Bar" w Polsacie, później był radnym Platformy w dolnośląskim sejmiku. Jednak dopiero Godson sprawił, że kolor skóry nabrał w polskiej polityce znaczenia. Kiedy Marek Suski z PiS nazwał posła „Murzynkiem", media urządziły pokazową lekcję tolerancji. Maciej Gdula z „Krytyki Politycznej" postanowił przy okazji usunąć z kanonu literackiego „Murzynka Bambo": „Za każdym razem mam ochotę wyrwać kartkę z tym wierszem ze zbioru twórczości Tuwima" – tłumaczył Gdula. Suski przeprosił (nie za Tuwima, lecz za siebie), choć zaklinał się, że nie zrobił nic złego. Godson przeprosiny przyjął.

O lustracji literatury pod kątem usuwania wzmianek o Murzynach na jakiś czas zapomniano.

Godson zwyciężył w 2011 r. w konkursie radiowej Trójki „Srebrne Usta". „Apeluję do Polaków, abyśmy nie bali się mieć więcej dzieci. Mam cztery wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jeden dziecko, też możesz mieć dwójka. A jeżeli możesz mieć dwójka, też możesz mieć trójka. Ja zrobiłem swoje!" – przemawiał poseł. Wkrótce miał powiedzieć coś, co wielu obserwatorów uznało za niezrozumiałe. Zagroził odejściem z Platformy, jeśli zostanie zmuszony do głosowania w sprawie in vitro niezgodnie z nakazem sumienia. To ostatecznie skreśliło go jako ikonę walki o tolerancję. Kiedy poszedł krok dalej i zaczął krytykować lobby homoseksualne, stał się obiektem ataków i drwin.

Nie ma partii Murzynów

W takich okolicznościach na scenę wchodzi Killion Munyama. Świetnie wykształcony, nieobciążony konserwatywnymi wypowiedziami. Telewizyjną sławę zyskuje po kolejnej odsłonie konfliktu w PO. Media podają, że podczas dyskusji w Kancelarii Premiera, kiedy liberałowie atakowali konserwatystów, Killion powiedział: „John, w sprawie związków partnerskich jesteśmy sto lat za Murzynami".

Poseł Munyama protestuje: – Powiedziałem, że jesteśmy sto lat za... i nie dokończyłem. Podałem przykład Ugandy, w której jest kara śmierci za homoseksualizm, i RPA, gdzie są małżeństwa jednopłciowe. I to Afryka, i to Afryka, a jaka różnica!

John Godson odpowiada: – To było śmieszne, że Killion mówił o RPA. Tam legalne jest także wielożeństwo. Prezydent kraju ma trzy żony. Chyba nie chcemy tego w Polsce?

Na stronach Instytutu Obywatelskiego, think tanku PO, pojawił się wywiad z Killionem Munyamą. Autorka rozmowy, Aleksandra Kaniewska, dwukrotnie stwierdza: „Pana hasło »100 lat za Murzynami« przejdzie pewnie do historii debaty publicznej". Mówi też: „Wiele osób porównuje dyskusję o związkach partnerskich do dialogów z filmu »Lincoln«. Pada tam stwierdzenie, że to niemożliwe, byśmy pozwolili niewolnikom o sobie stanowić, bo za chwilę to nawet kobiety będą chciały pracować". I dodaje: „Przez kilka tygodni media żyły sejmowymi dyskusjami dokoła tej ustawy. Zarzucano posłowi Godsonowi, że jest czarnoskórym politykiem, czyli niejako mniejszością, ale sam nie wspiera mniejszości, tutaj: seksualnych".

Takie postawienie sprawy złości Johna Godsona: – Przepraszam, nie widzę siebie jako mniejszości. W Sejmie nie reprezentuję partii Murzynów. Nie ma takiej partii. Głosowało na mnie trzydzieści tysięcy ludzi. Nie dlatego, że jestem czarny. – Czy wyborcy podzielają pana poglądy? – pytam. – Większość społeczeństwa jest przeciwko instytucjonalizacji związków homoseksualnych. Ja tych ludzi reprezentuję – odpowiada Godson.

Poseł wyciąga iPada. Otwiera aplikację z Konstytucją RP i cytuje art. 54: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów". – Także Johnowi Godsonowi – dodaje. – Wie pan, że organizacje promujące homoseksualizm zgłosiły mnie do Komisji Etyki Poselskiej za cytowanie Biblii? – pyta.

– Mówił pan, że homoseksualizm jest wypaczeniem – przypominam.

– Jeśli można cytować Churchilla, Lincolna, Mahatmę Gandhiego, dlaczego nie mam cytować Pisma Świętego? Właśnie przed chwilą dowiedziałem się, że Komisja odrzuciła wniosek o karę dla mnie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE