Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Ryszard Kalisz

Daniel Orzechowski

A wraz z nim Leszek Miller. Obaj od ponad tygodnia manipulują opinią publiczną i przepychają się między sobą na tle nowo powstającej formacji lewicowej Europa Plus. Kalisz patrzył w jej stronę z pożądaniem, a obrażony niczym zdradzona żona Miller nie przestawał się na niego gniewać. W końcu postawił mu ultimatum, a Kalisz machnięciem ręki powiedział, że to nie żaden flirt, tylko zwykła „mediacja" i próba stworzenia wspólnej listy lewicy do europarlamentu. Miller nie wytrzymał i Kalisz został zawieszony. Ten mimo wszystko zarzekał się, że ani mu się śni wystąpić z tego związku. Czy na pewno?

1. Rozpoznanie

Kalisz po tym, jak został zawieszony, miał zadzwonić do przebywającego wówczas w Rzymie Aleksandra Kwaśniewskiego i poinformować go o decyzji SLD. Były prezydent miał być „zasmucony" takim obrotem sprawy. Kalisz pewnie też byłby zasmucony, gdyby nie wyniki przeprowadzonego przez SMG/KRC dla „Faktów" TVN sondażu, który został opublikowany tego dnia. Według niego Europa Plus, która zamierza wystawić swoje listy w wyborach do europarlamentu, może liczyć na 17 proc. poparcia. Tym samym w wyścigu do Brukseli zostawia SLD w tyle, które ma 11 proc. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Kalisz czeka na to, aż Kwaśniewski zdecyduje się zaangażować w projekt Europa Plus. To od niego zależy sukces tej formacji i to, czy Kalisz z Kwaśniewskim będą mogli do niej przystąpić.

2. Diagnoza

Leszek Miller zdaje sobie sprawę, że wyrzucenie z partii Kalisza jest nieracjonalne. Choćby dlatego, że ten znajduje się na czele każdego sondażu popularności i zaufania dla polityków. Ponadto Miller zmaga się z problemem, jakim jest słaba pozycja lewicy. Po porażce, jaką zafundował partii Grzegorz Napieralski, dużo osób było przekonanych, że Miller przywróci Lewicę do jej dawnej świetności. Ta jednak przeżywa stagnację, a odejście Kalisza mogłoby tylko oznaczać jej osłabienie. Sprawę podgrzewa również fakt, że Kalisz miałby odejść do formacji sygnowanej nazwiskiem Palikota, co doprowadza Millera do jeszcze większego szału. Dlatego w mediach odnosi się wrażenie, jakby traktował Europę Plus jako konkurencję, a nawet zagrożenie. – Nie zakładam, że wyjdę z SLD – mówił Kalisz zaraz po zawieszeniu. Wydaje się jednak, że wszyscy dobrze wiedzą, jak ta komedia romantyczna się skończy.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4.kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO