Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Tusk w krainie marzeń

Mariusz Gierej

Przyjęta przez rząd strategia rozwoju Polski na najbliższe 17 lat jest zbiorem oderwanych od rzeczywistości haseł i pobożnych życzeń

Strategia ma być weryfikowana co cztery lata. Pytanie tylko, przez kogo, skoro w zasadzie nie mamy ośrodka badań strategicznych. Wydaje się, że kwestia planowania powinna być rozwiązana systemowo. W jaki sposób, to już zupełnie inna kwestia, wymagająca mądrej dyskusji.

Z przykrością należy stwierdzić, że coś, co mogło stać się wartością dodaną, zamieniło się w kolejną propagandówkę rządu i koncert pobożnych życzeń. Gierek chciał budować drugą Japonię, Donald Tusk w pierwszej kadencji budował zieloną wyspę – drugą Irlandię, obecnie budujemy drugą Holandię. Nie żartuję, w strategii rządowej mamy wprost napisane, że punktem odniesienia ma być dla nas ambitnie PKB per capita Holandii. Czy my naprawdę nie możemy zbudować po prostu Polski? Socjalizm jest u nas wiecznie żywy, jedynie fetysze się zmieniają – kiedyś był to przemysł ciężki, dziś to kapitał społeczny.

Czy ta strategia, ten plan niesie ze sobą szansę na stabilne, spokojne, dostanie życie, sprzyjające zakładaniu i utrzymaniu rodziny? Śmiem wątpić. Czy jest w stanie porwać Polaków do pracy, zaangażowania? Wolne żarty. Jeżeli nasz „skok cywilizacyjny" ma wyglądać jak ten dokument, to owszem, będzie to skok, ale do pustego basenu na główkę.

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO