Najnowsza interwencja Uważam Rze

Nie tylko na świat

Drewniane, PCV, aluminiowe, drewniano-aluminiowe, dachowe... Rodzajów okien jest tyle, że trudno jednoznacznie wskazać, które są najlepsze.

Niewątpliwie jednak w ostatnim czasie popularność zyskują okna ekologiczne, o niskiej przenikalności cieplnej, przyjazne środowisku i domowemu budżetowi. Pokazuje to choćby badanie GFK Polonia dla Związku Polskie Okna i Drzwi, w którym 66 proc. respondentów uznało energooszczędność za jedną z istotniejszych funkcji okien. Nie można się więc

dziwić, że niemal wszyscy producenci deklarują, że mają takie produkty w swojej ofercie. Jednak w świetle publikacji PKPP Lewiatan z końca 2011 r., ujawniającej, że wiele firm tej branży nie spełnia deklarowanych standardów, warto uświadomić sobie, jakie parametry powinny mieć okna energooszczędne.

- Niska przepuszczalność termiczna (Uw) – współczynnik ten powinien wynosić 0,85–1,0 W/(m2K). Serwis e-okna.pl podaje, że większość standardowych okien ma Uw na poziomie 1,4 W/(m2K), choć dopuszczalna wartość to – w zależności od regionu – 1,8 lub 1,7 W/(m2K).

- Konstrukcja z dwukomorowym pakietem szybowym, z dwiema szybami pokrytymi powłoką niskoemisyjną. Przestrzenie międzyszybowe wypełnione argonem. Współczynnik przepuszczalności termicznej powinien wynosić 0,5 W/(m2K).

- Co najmniej dwie uszczelki poprawiające termoizolacyjność, ramka z tworzywa sztucznego o przepuszczalności cieplnej 0,16 W/(m2K). Profile ościeżnicy o grubości nawet 92 mm. Im grubsza rama, tym lepiej. Te szerokie umożliwiają bowiem zastosowanie trzyszybowego pakietu szyb zespolonych.

- Okna drewniane mają znacznie więcej zalet niż PCV, choć jedne i drugie mogą być ekologiczne.

- Okna pasywne to takie, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,8 W/(m2K), dla okna zabudowanego nie może być wyższy niż 0,85 W/(m2K). Współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego powinien wynosić ponad 50 proc. Okno pasywne zawiera potrójne szklenie, w którym przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem. Ponadto szyby pokryte są powłoką niskoemisyjną.

—mk

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?