Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Leki gorsze od choroby

Maciej Zdziarski, Aleksandra Wójcik

Starsi ludzie wpadają w spiralę chorób i terapii. Biorą leki, których skutki uboczne rozpoznawane są jako nowe choroby, na które zapisuje się kolejne medykamenty

Sprzed telewizora do apteki

Starsi ludzie faszerują się lekami przepisanymi przez lekarzy, poleconymi przez rówieśników i wypatrzonymi w telewizyjnej reklamie. Badania prowadzone przez naukowców z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego dowiodły, że ponad jedna czwarta seniorów przy wyborze leków przeciwbólowych bez recepty kieruje się reklamą w mediach, a nieco mniej – opinią rodziny lub znajomych. Leki bez recepty często są promowane przez bohaterów ulubionych seriali, np. środek na stawy zachwalany jest przez serialowe małżeństwo lekarza i pielęgniarki.

Specjaliści od marketingu z serwisu praktycy. com przeprowadzili badania nad Polakami powyżej 65. roku życia. Okazało się, że prawie jedna trzecia seniorów oczekuje, że reklama farmaceutyków będzie bazowała na emocjach związanych z rodziną i zdrowiem. Nieco mniej, 27 proc., chce, by znalazły się w niej rzetelne informacje. 7 proc. doceni udział znanej osoby, niemal tyle samo informację o zniżkach, a 5 proc. – dawkę humoru. Wyposażeni w takie dane specjaliści od reklamy prześcigają się w pomysłach na wypromowanie kolejnych środków od bólu głowy, niestrawności czy reumatyzmu.

Wdzięczną kategorią specyfików do reklamowania są preparaty ziołowe. Niestety seniorzy rzadko konsultują ich używanie z lekarzem. – Starsi ludzie lubią stosować np. siemię lniane, które rzeczywiście dobrze ochrania przewód pokarmowy. Nie może jednak być przyjmowane razem z lekami, zwłaszcza kardiologicznymi, bo uniemożliwia ich wchłanianie – podkreśla dr Neumann-Podczaska. Seniorzy muszą też uważać na dziurawiec, który może obniżyć skuteczność leków (np. na nadciśnienie), oraz na miłorząb japoński powodujący krwawienia. Z kolei wyciągi z pestek grejpfruta, a nawet wyciśnięty z niego sok, mogą nasilić działanie leków na nadciśnienie i miażdżycę.

– Starsze osoby często skarżą się na zaparcia – czasem niesłusznie, bo jeden dzień bez wizyty w toalecie to jeszcze nie zaparcia – i na własną rękę biorą leki na tę dolegliwość. Ziołowe herbatki, które często są dostępne w supermarketach, mogą być stosowane, ale przez krótki czas,  na pewno nie codziennie – twierdzi dr Neumann-Podczaska. Specyfiki te mogą doprowadzić do zaburzeń pracy jelita i je „rozleniwiać", powodując rzeczywiste zaparcia.

Osobną kategorią są suplementy diety. Kulminacja ich promocji następuje przed świętami Bożego Narodzenia, Dniami Ojca i Matki oraz Babci i Dziadka. Butelka syropu „na wzmocnienie"  albo dekoracyjna puszka z preparatem witaminowym to według firm farmaceutycznych idealny prezent dla schorowanej mamy czy babci.

– Firmy będą promowały leki bez recepty, bo mają do tego prawo. Uzyskały je wiele lat temu. Nie ma na świecie kraju, gdzie nie można kupić takich leków. W Polsce nie mamy jednak świadomości, że kupując w aptece lek bez recepty, możemy sobie zaszkodzić. Trudno powiedzieć, że to wina przemysłu farmaceutycznego – uważa dr n. farm. Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. – Państwo ma obowiązki wobec obywateli. Nie wystarczy umożliwić im zakup leków bez recepty. Jest bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o budowanie świadomości społecznej.

Medykamenty pod kontrolą

Według dr. Kuźmierkiewicza kluczową rolę w kontrolowaniu farmakoterapii seniorów powinni odgrywać lekarze rodzinni. – Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach, które bierzemy, także przepisanych przez 10 różnych specjalistów. Pacjent w Wielkiej Brytanii, aby dostać lek zaproponowany przez specjalistę, musi wrócić do lekarza rodzinnego – mówi dr Kuźmierkiewicz.

Niektóre firmy farmaceutyczne bronią się przed zarzutami o pazerność i odsuwanie dobra pacjenta na dalszy plan. Kilka lat temu Naukowa Fundacja Polpharmy rozpoczęła działania na rzecz poprawy współpracy lekarza z pacjentem w procesie leczenia. Ogłoszono konkurs grantowy dla naukowców zajmujących się kwestią przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów. Problemów jest mnóstwo: pacjenci nie wykupują przepisanych leków, lekceważą wskazania lekarza co do ich przyjmowania, samowolnie zmieniają dawki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej