Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Land Rover jest pierwszą marką, która zastosuje 9-stopniową skrzynię biegów w samochodzie osobowym.

Przekładnia przystosowana do poprzecznie montowanego silnika ma nie tyle podnieść komfort jazdy (bo ten zapewniają nawet 6-stopniowe skrzynie), ile zmniejszyć zużycie paliwa. Nowa skrzynia jest od poprzedniczek tylko o 6 mm dłuższa i o 7,5 kg lżejsza.

Najcięższe samochody sprzedaje w Europie Volvo. W 2011 r. średnia masa aut tej marki wyniosła 1701 kg, przewyższając Audi (1578 kg), Mercedesa (1570 kg) i BMW (1568 kg). Na drugim biegunie jest Fiat z wynikiem 1140 kg, Seat (1289 kg) i Renault (1293 kg) – podaje Europejska Agencja Środowiska.

W ostatnim roku Komisja Nadzoru Finansowego naliczyła w 12 przypadkach ponad 0,5 mln zł kar 10 towarzystwom ubezpieczeniowym za niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Na koniec trzeciego kwartału 2012 r. w Polsce było wykupionych 18,3 mln polis dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Największy limit emisji dwutlenku węgla w 2012 r. miał producent superszybkich aut Noble. Europejska Agencja Środowiska przyznała tej firmie 400 g/km, podczas gdy duże koncerny muszą się zmieścić w limicie 130 g/km. Na kolejnych miejscach wśród małych, specjalistycznych producentów są Spyker (340 g/km), Aston Martin (320) i Ferrari (303).

Volvo wspólnie z chińskim Geely, który jest właścicielem szwedzkiej marki, opracuje platformę dla nowych małych samochodów. Na potrzeby tego zadania firma powiększyła centrum badawcze. Pod koniec tego roku będzie w nim pracować dodatkowo

200 inżynierów, m.in. z Chin. Opracowana przez nich platforma posłuży do zbudowania następcy C30 oraz nowej generacji V40. Volvo korzysta jeszcze z platformy przygotowanej wspólnie z Fordem.

Jaguar przygotował nową generację 4-cylindrowych silników w wersji benzynowej i wysokoprężnej. Stosowane będą w autach z nową architekturą podwozia w całości budowaną z aluminium. Nowe silniki trafią pod maski range rovera i przygotowywanego defendera. Jaguar spodziewa się, że udział silników 4-cylindrowych wzrośnie w autach tej marki w najbliższych czterech latach z 20 proc. do 70 proc.

Korki w 30 największych miastach świata kosztują te aglomeracje 266 mld USD rocznie – szacuje firma konsultingowa Roland Berger. Analitycy dodają, że każdego dnia w tych miastach osiedla się 180 tys. osób.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy