Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

19 marca 2013 r. ? inauguracja pontyfikatu papieza Franciszka

Pontyfikat Franciszka oficjalnie rozpoczęty

Tłumy wiernych na placu św. Piotra, delegacje rządowe z wielu krajów świata, symboliczne przekazanie paliusza i pierścienia Rybaka – 19 marca papież Franciszek zainaugurował swoją misję na Stolicy Piotrowej.

Podczas powitania z wiernymi z twarzy papieża nie znikał uśmiech, podobnie jak wtedy, gdy został wybrany podczas konklawe i po raz pierwszy przemawiał z balkonu bazyliki. Tak został zapamiętany i podczas nabożeństwa inauguracyjnego także emanował radością i okazywał otwartość.

Przed rozpoczęciem uroczystej mszy świętej papież przejechał przez plac Świętego Piotra, by powitać się z wiernymi. Przyjmowany był entuzjastycznie; powiewały flagi wielu krajów świata, w tym Polski oraz Argentyny, skąd pochodzi. Papież ściskał dłonie przybyłych. Uroczystość przyciągnęła także wiele oficjalnych delegacji, które reprezentowały ponad 130 państw. Po spontanicznym powitaniu rozpoczęła się bardziej oficjalna część ceremonii, której zwieńczeniem było przekazanie symboli najwyższej władzy kościoła katolickiego – paliusza i pierścienia Rybaka. Paliusz przysługuje wszystkim metropolitom – papież jest także metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej. Jest to długi pas z białej wełny zdobiony sześcioma krzyżami – czerwonymi w przypadku papieża i czarnymi wśród pozostałych metropolitów. Krzyże symbolizują rany Chrystusa. Pierścień Rybaka zaś nawiązuje do  św. Piotra, który był rybakiem, a Jezus polecił mu „łowić ludzi". Podczas ceremonii wybrani kardynałowie złożyli też zwierzchnikowi Kościoła hołd posłuszeństwa.

Podczas homilii papież podkreślał wagę służby Bogu i drugiemu człowiekowi, wielokrotnie nawiązując do postaci św. Józefa, którego święto przypadło akurat w dniu inauguracji pontyfikatu. – Usłyszeliśmy w Ewangelii, że „Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją małżonkę do siebie". W słowach tych jest już zawarta misja, którą Bóg powierza Józefowi, aby był custos, opiekunem – mówił papież. – Opiekunem kogo? Maryi i Jezusa. Jest to jednak opieka, która obejmuje następnie Kościół – podkreślał. – Jak Józef przeżywa swoje powołanie opiekuna Maryi, Jezusa, Kościoła? Nieustannie nasłuchując Boga, będąc otwartym na Jego znaki, gotowym wypełniać nie tyle swój, ile Jego plan. Józef jest „opiekunem", bo umie słuchać Boga, pozwala się prowadzić Jego wolą i właśnie z tego względu jest jeszcze bardziej troskliwy o powierzone mu osoby, potrafi realistycznie odczytywać wydarzenia, jest czujny na to, co go otacza, i potrafi podjąć najmądrzejsze decyzje. W nim widzimy, drodzy przyjaciele, jak się odpowiada na Boże powołanie, będąc dyspozycyjnym, gotowym – mówił Ojciec Święty.

– Niestety w każdej epoce dziejów są „Herodowie", którzy knują plany śmierci, oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety. Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie! Tak więc strzec, oznacza czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem, gdyż z niego wychodzą intencje dobre i złe: te, które budują, i te, które niszczą – przestrzegał papież Franciszek.

Na zakończenie homilii papież poprosił wiernych o modlitwę za niego. Podczas ceremonii odbył też spotkania z delegacjami państw. Na inaugurację pontyfikatu Franciszka przybyli m.in.: prezydent Włoch Giorgio Napolitano, premier Włoch Mario Monti, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz wiceprezydent USA Joe Biden.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE