Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dokumenty, młody człowieku!

Filmy dokumentalne zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród młodych polskich widzów (vide: szczelnie wypełnione sale kinowe na seansach oscarowego przeboju „Searching for Sugar Man" i status Złotej Płyty dla ścieżki dźwiękowej z 14 piosenkami Sixto Rodrigueza), ale i wśród młodych twórców.

W środę 27 marca 2013 r. w warszawskim kinie Praha odbędzie się szósta już odsłona Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Przed rokiem do części konkursowej organizatorzy festiwalu kwalifikowali także krótkie formy fabularne, w tym roku postanowili ograniczyć konkurs do krótkich filmów dokumentalnych i reportaży.

To cenne, bo młodzi filmowcy (uczestnicy konkursu nie ukończyli jeszcze 18 lat) często dostrzegają więcej i patrzą na świat inaczej niż my, dorośli. Projekty nadesłano z aż 27 miejscowości. Do finału dopuszczono 16 obrazów. Najkrótszy trwa 3,5 minuty, najdłuższy 19. Tematyka zróżnicowana: o ulicznym tańcu, o obronie życia, o pielęgnowaniu śląskich tradycji, o tym, jak zmienia się definicja miłości na przestrzeni życia człowieka, o okrucieństwie, ptakach, piłce nożnej i zegar-mistrzu.

O trzech głównych nagrodach zdecyduje jury, w którego skład weszli m.in. Leszek Dawid (reżyser obsypanego nagrodami filmu „Jesteś Bogiem"), Henryk Lubos (aktor, jeden z „siedmiu wspaniałych" filmu „Drogówka"), Barbara Paciorkowska (TVP 2), Józef Gębski (reżyser) oraz Tomasz Kaliński (DK Praga). Swoje nagrody – czekoladowe kamery! – przyznają też festiwalowa publiczność i internauci.

Program festiwalu tradycyjnie już został wzbogacony o wtorkowe pokazy w Staromiejskim Domu Kultury najciekawszych filmów poprzednich edycji PFFM (zobaczymy m.in. prezentowany w ub. roku tuż po zakończeniu festiwalu w telewizyjnym „Magazynie ekspresu reporterów" film „eksMisja" Pauliny Adamczuk i Izy Głowackiej) oraz filmowo-dziennikarskie warsztaty (w kinie Praha i w TVP) dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

—gb

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez