Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Putin miał motyw zgładzenia Lecha Kaczyńskiego

Tomasz Krzyżak

Wywiad z Jackiem Sasinem, posłem PiS, byłym wiceszefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Co się właściwie stało w Smoleńsku?

Wciąż trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Mogę tylko powiedzieć, że nie wierzę już dzisiaj w żadne oficjalne wersje.

A wierzył pan kiedyś?

Bezpośrednio po katastrofie wierzyłem, że ta sprawa zostanie przez polski rząd rzetelnie wyjaśniona. Co do Rosjan wątpliwości nie miałem. Natomiast raport, który przygotowała komisja Millera, okazał się farsą. Do dziś poznaliśmy tyle nowych faktów, że z czystym sumieniem możemy ten raport odrzucić. W całości jest on nieprawdziwy.

Jak dociec prawdy?

Uważnie słucham i śledzę wszystko to, co mówią eksperci zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza, profesor Binienda i inni. Oni bardzo odpowiedzialnie się w tej sprawie wypowiadają. Wskazują na pewne okoliczności świadczące, że doszło do wybuchu, że samolot rozpadł się w powietrzu, że przyczyną katastrofy nie było w żadnym wypadku zderzenie z brzozą, tylko właśnie eksplozja.

Ale żaden z tych ekspertów nie badał wraku samolotu...

Lech Kaczyński wszedł w drogę Putinowi. Uderzył w jego interesy. To spowodowało wojnę. A jak jest wojna, to są też ofiary

Rzeczywiście, ale bardzo wyraźnie mówią, że 100-procentowe potwierdzenie ich przypuszczeń może dać jedynie badanie wraku. Eksperci komisji Millera też wraku nie badali. Nie przeszkodziło im to w sporządzeniu raportu. Dopóki nie odzyskamy wraku, nie będziemy w stanie powiedzieć, co się tak naprawdę wydarzyło. Hipoteza wybuchu do mnie przemawia i uważam, że jest ona uzasadniona. Ale podchodzę do tego ostrożnie i chciałbym doczekać momentu, w którym niezależne kompetentne badania wyjaśnią wszelkie wątpliwości. I życzyłbym sobie, by ostatecznym efektem tych badań było stwierdzenie, że przyczyną tej strasznej katastrofy był wypadek. Ale nie w wyniku błędu pilotów, bo to już dziś możemy wykluczyć, tylko spowodowany wadliwością działania samolotu, awarią, czymś, co może się zdarzyć w lotnictwie. Z tym łatwiej byłoby mi się pogodzić.

To jest pana życzenie?

Chciałbym, aby tak było. Nie potrafiłbym pogodzić się z tym, że doszło do zamachu, że ktoś zamordował tylu wspaniałych ludzi.

Zakładając jednak, że był zamach, komu zależało na zgładzeniu polskiego prezydenta?

Zakładając prawdziwość takiej hipotezy, w pierwszej kolejności wskazałbym naszych sąsiadów ze wschodu. Rosjanie wielokrotnie udowodnili, że tego typu metody działania nie są im obce. Skrytobójstwa przeciwników Władimira Putina, na przykład zabójstwo Litwinienki w Londynie, powinny dać nam wiele do myślenia. Przypominam sobie również to, co Litwinienko opisywał w swojej książce: wysadzanie w powietrze bloków mieszkalnych po to tylko, żeby dać pretekst do wojny z Czeczenią. To są metody, których cywilizowane rządy nie stosują.

Rosjanie mają niecywilizowaną władzę?

Moim zdaniem mamy do czynienia z rządem, który ima się metod, jakie cywilizowany świat powinien odrzucić. I po tej władzy wszystkiego można się spodziewać. Prezydent Lech Kaczyński bardzo mocno wszedł w drogę Władimirowi Putinowi, i nie mam na myśli tylko wojny w Gruzji i roli, którą tam odegrał, ale cały zestaw spraw.

Na przykład?

Polityka energetyczna. To jest coś, co jest dużo ważniejsze niż aspekt gruziński. Bo prezydent Kaczyński rozpoczął budowanie niezależnej od Rosji polityki energetycznej. To bezpośrednio bardzo mocno uderzało w rosyjskie interesy. Myślę, że tu była ta wściekłość Putina. Przypominam ujawnioną rozmowę telefoniczną prezydenta Putina z prezydentem Bułgarii, w której omawiano sprawę gazociągu północnego, któremu prezydent Kaczyński się sprzeciwiał. Putin użył wtedy słów, że jeśli chodzi o gazociąg północny, to Rosja ma z Polską prawdziwą wojnę. A jeśli mamy wojnę, to dąży się do wyeliminowania przeciwnika...

Na wojnie są ofiary...

Tak. To w jakiś sposób pokazuje tok myślenia przywództwa rosyjskiego. A dodatkowo – myślę, że ważne z punktu widzenia Rosjan może być wskazanie „dydaktycznej" strony tego wszystkiego, co się wydarzyło w Smoleńsku.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy