Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Prezentacja urzadzenia szyfrujacego skonstruowanego w Wojskowej Akademii Technicznej przez zespol prof. J. A. Gawineckiego

Władcy szyfrów

Marek Kozubal

Nasi kryptolodzy złamali szyfr wykorzystywany przez rosyjski rząd

Skuteczny atak na GOST 28147-89 przeprowadzili prof. Jerzy Gawinecki, dziekan Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, oraz Nicolas T. Courtois i Guangyan Song, naukowcy z University College London. GOST 28147-89 to szyfr wykorzystywany od wielu lat w Rosji m.in. w bankowości. Do ataku doszło w grudniu poprzedniego roku, a wyniki działań kryptologów zostały opublikowane w fachowym piśmie matematycznym, które ukazuje się na Słowacji. Nasi kryptolodzy już po raz drugi dokonali ataku na ten szyfr. Pierwszy raz stało się to ponad rok temu. Atak przygotowali wtedy dr Nicolas T. Courtois oraz Michał Misztal z Wojskowej Akademii Technicznej.

GOST (nazwa pochodzi od słów gosudarstwiennyj standard, czyli standard państwowy) uchodził do niedawna za niezwykle odporny na ataki. – Dlatego wykorzystywany jest przez rosyjskie instytucje rządowe, banki, być może również instytucje wojskowe – twierdzi dr Nicolas T. Courtois, który jest uznawany za jednego z najlepszych na świecie kryptologów polskiego pochodzenia. Maturę zdał w liceum w Gdańsku, ukończył studia inżynierskie na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W 1993 r. wyjechał na studia matematyczne do Paryża. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu. Nicolas T. Courtois jest autorem ataków nie tylko na GOST, ale także na inne szyfry blokowe, np. AES. Łamał też m.in. systemy używane do zdalnego, bezkluczowego dostępu do samochodów, jak również zabezpieczenia w kartach używanych w komunikacji zbiorowej, m.in. w Warszawie czy Londynie.

Gdy jesienią poprzedniego roku w czasie konferencji poświęconej 80-leciu złamania szyfru Enigmy zapytałem go, dlaczego postanowił złamać rosyjski szyfr, usłyszałem: – Administratorzy GOST chcieli wprowadzić go na rynki europejskie, starali się o europejskie certyfikaty jakości. Gdyby im się to udało, szyfr ten mógłby być wykorzystywany np. w europejskiej bankowości – tłumaczył kryptolog. – Próba kompromitacji opracowanego przez Rosjan algorytmu miała pokazać jego słabe strony. W ten sposób chcieliśmy chronić zachodni poziom bezpieczeństwa przekazywanych informacji.

Narodowe Centrum Kryptologii

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak niebawem zdecyduje o powołaniu Narodowego Centrum Kryptologii. Kilka tygodni temu doradcą Siemoniaka do spraw tworzenia NCK został gen. Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. – Na razie nie możemy zdradzić, kto będzie kierował tą instytucją. Założenie jest takie, aby była to jednostka budżetowa podległa MON – mówi Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony. Nie ma też pewności, jaki będzie miała budżet i gdzie będzie mieściła się jej siedziba. W Narodowym Centrum Kryptologii mogliby pracować matematycy, kryptolodzy, informatycy, a także inżynierowie elektronicy. Najlepsi z najlepszych.

Pewne jest, że prace te będą prowadzone pod nadzorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Dlaczego? W tej chwili opracowywaniem budowy algorytmów kryptologicznych, testowaniem urządzeń kryptograficznych, a także deszyfrażem może się zajmować tylko ABW. W Agencji przechowywane są też wszystkie klucze kryptograficzne urządzeń, które otrzymały certyfikat ABW. – Założenie jest takie, aby NCK tworzyło produkty, które następnie będą wykorzystywane przez polskie instytucje państwowe, w tym wojsko – dodaje Jacek Sońta. W tej chwili wiele instytucji z powodu braku rozwiązań zaprojektowanych przez polskich naukowców, a następnie produkowanych przez polskie firmy korzysta z urządzeń szyfrujących kupowanych w innych krajach. – Często instytucje te nie mają kodów źródłowych i tak na prawdę nie wiadomo, kto ma w nie wgląd – przyznaje anonimowo jeden z kryptologów.

Polska szkoła kryptografii

– Atak na rosyjski standard szyfr GOST pokazuje, że w naszym kraju jest potencjał, który można rozwijać – uważa profesor Gawinecki.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej