Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

W ub. roku Liturgie Meki Panskiej w Watykanie celebrowal Benedykt XVI

W oczekiwaniu na Wielkanoc

Agnieszka Niemojewska

Zanim – jak co roku – pospieszymy w sobotni poranek ze święconką do pobliskiego kościoła, spróbujmy z pomocą telewizji zadumać się nad tajemnicą Zmartwychwstania

Katolicką Wielkanoc, obchodzoną na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, poprzedza Triduum Paschalne: Wielki Czwartek z Mszą Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek z Liturgią Męki Pańskiej oraz Wielka Sobota, kiedy wierni adorują Grób Pański i święcą pokarmy. W tym roku spośród wielu propozycji telewizyjnych trudno wyłuskać te programy, które bezpośrednio odnoszą się do świąt. Ale parę pozycji warto obejrzeć, choćby po to, by nie poprzestać na corocznych świątecznych rytuałach – a jeśli już, to warto poznać zwyczaje innych, np. wiernych Kościoła prawosławnego.

Mój grecki Wielki Tydzień

Już w środę o 17.00 Religia.tv pokaże film dokumentalny, w którym przedstawiono tradycje Wielkiego Tygodnia, jakie obowiązują wśród prawosławnych Greków. Co warto wiedzieć? W Wielki Czwartek do południa malują jajka, ale wyłącznie na kolor czerwony. Tak nakazuje im tradycja. To symbol przelanej krwi Chrystusa. Wieczorem w cerkwi odbywa się liturgia na pamiątkę ukrzyżowania i śmierci Chrystusa – inaczej niż w tradycji katolickiej, gdzie uroczystości te obchodzone są w Wielki Piątek.

Podczas liturgii po obrzędzie symbolizującym ukrzyżowanie Jezusa zaczyna się okres opłakiwania śmierci Syna Bożego. Przez całą noc i cały następny dzień biją dzwony. Późnym wieczorem kobiety przyozdabiają kwiatami Grób Pański. Wielki Piątek to dzień żałoby i ścisłego postu, czas zadumy i wyciszenia. Wieczorem na ulicach miast pojawiają się procesje, którym towarzyszą tłumy wiernych z płonącymi gromnicami w dłoniach.

W Wielką Sobotę wszyscy się krzątają: to czas ostatnich przygotowań do świąt, ostatnie porządki i wielkie gotowanie. Bo – podobnie jak w Polsce – Wielkanoc spędza się z rodziną. Na godzinę przed północą w cerkwiach rozpoczyna się Liturgia Zmartwychwstania. Duchowny przekazuje wiernym Święty Ogień, a po słowach „Christo anesti!" – „Chrystus zmartwychwstał!" odpalane są fajerwerki, grzmią petardy. W niedzielny poranek rozpoczyna się zaś wielkie świąteczne... jedzenie. Wyłącznie w gronie najbliższej rodziny. Na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi jest czas w poniedziałek (to już zupełnie jak u nas...).

Również w środę 27 marca w samo południe telewizyjna Dwójka pokaże „Tajemnice Grobu Bożego". To historia Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Dokument zrealizowano podczas świąt Wielkiej Nocy w 2010 r., kiedy zarówno katolicy, jak i prawosławni obchodzili święta w tym samym czasie.

Natomiast 28 marca o 22.00 na Discovery World możemy obejrzeć dokument „Kto zdradził Jezusa". Oczywistym winowajcą wydaje się Judasz. Ale twórcy programu wykorzystają zdobycze współczesnej kryminalistyki i medycyny sądowej, by przeprowadzić śledztwo w sprawie największego zabójstwa w historii ludzkości, które stało się podstawą chrześcijańskiej tradycji. Eksperci zbadają miejsce kaźni oraz drobiazgowo przeanalizują motywy zbrodni każdego z głównych podejrzanych.

Legenda o włóczni św. Maurycego

W Wielki Piątek na kanale National Geographic (o 14.00) polecam program, w którym naukowcy postanawiają sprawdzić, czy Święta Lanca Cesarska mogła posłużyć rzymskiemu legioniście Longinusowi do przebicia boku ukrzyżowanego Jezusa (w 1229 r. papież Grzegorz IX uznał ją za relikwię Męki Pańskiej). Dokładne badania i liczne rozmowy z ekspertami pozwalają ustalić, ile prawdy jest w mitach dotyczących włóczni.

Nie mniej ciekawe są jej dzieje jako symbolu władzy w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego. Noszono ją przed władcą i stawiano przy jego tronie. Cesarz Karol Wielki kazał pochować się z kopią włóczni w dłoni (jedną z kopii otrzymał także Bolesław I Chrobry). Obsesję na punkcie nadprzyrodzonych mocy chrześcijańskich relikwii (w tym włóczni) miał Adolf Hitler. Jednak Święta Lanca Cesarska przetrwała nazistów – po dziś dzień przechowywana jest w skarbcu Habsburgów w Wiedniu.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez