Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Przedświąteczne refleksje

Agnieszka Niemojewska

Od śmierci księdza filozofa minęło blisko 13 lat, a do naszych rąk trafia kolejna książka z jego słowem.

Tym razem dzięki pomocy i życzliwości ks. Mariana Falenczyka z paryskiego Domu Studenta im. Jana Pawła II możemy przeczytać zapis kazań, konferencji i wykładów m.in. dla młodych polskich emigrantów, którzy przybywali do stolicy Francji po wprowadzeniu u nas stanu wojennego. Układ wystąpień jest chronologiczny i obejmuje okres od 1984 do 1991 r.

Co wyróżnia „Rekolekcje paryskie" spośród wcześniejszych publikacji Tischnera? Język jego rozważań zmienia się wraz ze zmianami zachodzącymi w ojczyźnie. W początkowych tekstach dominuje zaduma nad losem Polski i Polaków (np. rozważania nad istotą klęski, która niesie ze sobą gorycz przegranej; totalitaryzm a religia), w tych z początku lat 90. można zaś odnaleźć powiew wolności i optymizmu. Czy w słowie głoszonym przed blisko 30 laty współczesny katolik odnajdzie dla siebie drogowskazy? Lektura „Rekolekcji...", zwłaszcza w przededniu Wielkiej Nocy, może się okazać pomocna w przygotowaniu się do rachunku sumienia. Może przywrócić nam wiarę w człowieka, który potrafi się podnieść z najpodlejszego upadku.

ks. Józef Tischner
"Rekolekcje paryskie"
Znak

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO