Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

?Metro: Last Light? ? swiat po nuklearnej apokalipsie

Technotrendy

Krzysztof Jóźwiak

W maju na fanów falloutowych klimatów czeka premiera gry „Metro: Last Light". Jest to kontynuacja gry „Metro 2033" wydanej w 2010 r., która znów zabierze nas do Moskwy zniszczonej przez nuklearną apokalipsę.

Gra oparta jest na motywach serii powieści Dimitrija Głuchowskiego, w których przedstawiono losy kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którym udało się przeżyć zagładę. Za miejsce akcji obrano moskiewskie metro, największy na świecie schron przeciwatomowy. Gra jest typową strzelanką z elementami survival horroru. Pozostaje mieć nadzieję, że gra będzie równie klimatyczna jak „S.T.A.L.K.E.R", a bliskie nam, słowiańskie realia tylko spotęgują wrażenia.

W maju rusza dystrybucja urządzenia, na które firma Oculus zebrała fundusze na platformie Kickstarter pomagającej wynalazcom przekuć swoje pomysły w realną formę. Oculus Rift, bo to o nim mowa, jest zestawem do symulacji rzeczywistości wirtualnej przeznaczonym dla graczy. Urządzenie wyświetla nam przed oczami obraz, posiada także akcelerometr i żyroskop, dzięki którym ruchy głowy przekładają się na ruch obrazu. Coraz większa liczba deweloperów oprogramowania interesuje się nowym urządzeniem, którego głównym założeniem jest zwiększenie doznań podczas grania, większy komfort w porównaniu z poprzednimi systemami VR oraz niska cena (300 dol.).

Nagrodę Polski Wynalazca 2013 zdobył zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej. We współpracy z Fundacją „Światło" z Torunia opracował system Cyber-oko, dzięki któremu możliwa jest integracja technik śledzenia wzroku, analizy fal mózgowych EEG oraz modułu emitującego bodźce zapachowe. System śledzi miejsca na monitorze, na które patrzy użytkownik, co można wykorzystać do diagnozowania stanu świadomości pacjenta będącego w stanie wegetatywnym. Może być także wykorzystany w trakcie terapii oraz rehabilitacji osób, które nie mogą się normalnie komunikować z otoczeniem. Mimo że pieniędzy na badania naukowe w Polsce wciąż jest za mało, pomysłowość wciąż jest naszą mocną stroną.

Cyfra+ i „n", potentaci na rynku telewizji cyfrowej, połączyłyi siły. W ofercie nowej platformy nC+ znajduje się m.in. 50 kanałów HD, kanały sportowe, filmowe i rozrywkowe. Z technologicznych nowości przedstawiono multiroom umożliwiający oglądanie programów na sześciu ekranach jednocześnie, dostęp do serwisu muzycznego WiMP oraz aplikację mobilną nC+ Go dającą pełen dostęp do oferty na ekranie tabletu bądź telefonu. Znika kilka kanałów telewizji „n", w ich miejsce pojawiają się flagowe kanały Canal+, przede wszystkim filmowe i sportowe (Liga Mistrzów). Ceny pakietów wynoszą od 39 do 199 zł za pełną ofertę. Obecnie zostało jedynie dwóch graczy na rynku telewizji satelitarnej – nC+ i Cyfrowy Polsat.

Nvidia zdradziła swoje plany na najbliższe trzy lata. Firma zapowiedziała ogromny skok w dziedzinie procesorów graficznych. Nowa architektura zakłada aż czterokrotne zwiększenie przepustowości pamięci RAM, do 1TB/s, dzięki umieszczeniu kości pamięci w obudowie procesora graficznego. Nvidia przedstawiła także przyszłość swoich układów mobilnych. W kolejnych generacjach smartfony i tablety będą mogły korzystać z możliwości bibliotek DirectX 11, OpenGL 4.3, PhysX oraz CUDA, które obecnie są standardem w komputerach i konsolach do gier. Pozostaje nam trzymać kciuki i kibicować tak ambitnym planom.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość