Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni

Paweł Zarzeczny

Nie ma wątpliwości, został właśnie wydrukowany najbardziej ohydny artykuł polskiej prasy

Od pewnego czasu media ostro konkurują ze sobą w obrzucaniu błotem kogo popadnie. Najlepiej wychodzi im zresztą szkalowanie siebie nawzajem. Ale nie oznacza to przyzwolenia na donosicielstwo.

Tak, to prawda, ja także całe życie donoszę. Ale robię to w dobrej wierze, w interesie społecznym, dla wyimaginowanego dobra. I pod nazwiskiem. Paweł Zarzeczny. Moje donosy są odpowiedzialne – nigdy nie miałem procesu sądowego, sprostowań, mimo pracy w tak wielu tytułach, że tylu par butów nie macie...

I między innymi dzięki temu potrafię wywąchać granicę. Przyzwoitości. A taka została ostatnio przekroczona. Pani, nieznana mi na szczęście, Magdalena Rigamonti napisała paszkwil na arcybiskupa Głodzia.

W skrócie: temat zaczyna się już na okładce. Głódź się pyszni, a z boku ostrym wzrokiem patrzy na niego Franciszek. Biały i czarny. Anioł i szatan. Odechciało mi się czytać, zresztą Magdalena to według Pisma jawnogrzesznica... Ale nie mogłem się powstrzymać. Okazało się, że to klasyczny donos. Ale żeby aż tak debilny?

Autorka punktuje metropolitę. Że surowy dla poddanych. Za dobro wynagradza, a za zło karze. Hej, miałby czynić odwrotnie? Dobro karać, zło wynagradzać?

Że alkohol pije wieczorami. Ejże, Magdaleno, zapewne nie wiesz, ale księdzu wolno pić alkohol nie tylko wieczorami, ale również w pracy! I przyglądają się temu tysiące, i śpiewają razem z nim! Franciszek też pije. Czerwone, argentyńskie.

Że szyje sobie metropolita ciuchy na miarę. A ty, Magdaleno, szyjesz nie na miarę? Że – i to już największy skandal! – chciałby postawić nowy kościół z wieżą, a nie płaski jak supermarket.

Tych donosów jest tak wiele i są tak idiotyczne, że od razu przypominają się czasy innego duchownego z Wybrzeża. Prałata Jankowskiego. Tego, który z kościoła Świętej Brygidy uczynił oazę wolności i polskości. Karmił Wałęsę (bażantami i winem) oraz gromadkę jego dzieci, także te wszechstronnie nieutalentowane, co widać, słychać i czuć. W podzięce zaatakowano go zarzutami o alkoholizm (nihil novi) i... pedofilię. Że całuje ministrantów w usta... Prałat bardzo mi zresztą wtedy zaimponował. Dziennikarzowi, który o to całowanie pytał, odparł: „Jak pan chce, to i pana mogę w usta pocałować!". Majstersztyk.

Potem dostał zarzuty, że do gościa o semickich rysach miał powiedzieć: – Głódź – on nie z naszych! A czy jakikolwiek Semita jest z naszych? Przecież Polacy to Indoeuropejczycy. To nienormalne, że Żydzi lubią się z takich grepsów śmiać, a Polacy wytykają palcem. Hm, idiotyzm, co stwierdzam jako Żydek.

Pani Rigamonti jest trochę rozczarowana, że nie ma gwałtów jak u Paetz Show Boys, tylko wódeczka i akordeon. Ale rozkręca temat, a swoje tajne źródła nazywa okropnie: ksiądz I, ksiądz II, ksiądz III... i tak dalej. Uczy młodych ludzi, kapłanów tchórzostwa i braku odpowiedzialności.

Prałat Jankowski zrobił kiedyś najmądrzejszą szopkę w polskich dziejach. Stan wojenny, głód, a tu w stajence puszka szynki Krakus. I czarna wrona. I napis: „Oddaj Wronie pokłon, a szynka będzie Twoja". Polacy nie oddawali pokłonów. Dziś dziennikarze bywają inni.

Pani, która się tak wyróżniła, podpowiem, o czym może napisać kolejny tekst – o prostytuowaniu się na potęgę. I wcale nie w Kościele. We „Wprost", które dziś naprawia obyczaje, pracowałem kilka lat. A razem ze mną pewna dziewczyna. Pobiła potem niebywały rekord świata – odbyła najwięcej stosunków seksualnych w ciągu doby. Ponad 900. Pani Rigamonti i drogie „Wprost" – aż się prosi o suplement do historii kurewstwa. A co do alkoholików, to w redakcjach widywałem ich aż nadto. Wśród szefów na ogół. Ale morda w kubeł, harcerz nie donosi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?