Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Tomasz Arabski

Daniel Orzechowski

Będąc szefem kancelarii, robiłem wszystko, żeby dbać o dobro obywateli polskich" – mówił Tomasz Arabski, którego sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała jako kandydata na ambasadora RP w Madrycie.

W tym czasie na sejmowym korytarzu grupa osób skandowała hasło: „Arabski – czy w Madrycie, czy w Londynie, kara cię nie minie". Arabski był współodpowiedzialny za organizację wylotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska.

– Czy ma pan pewność, że ucieczka ministra Tomasza Arabskiego do Madrytu nie utrudni wymiarowi sprawiedliwości kontaktu z nim? Czy może pan dać słowo honoru, że stawi się na każde wezwanie? – pytał Radosława Sikorskiego poseł PiS Marek Suski podczas przesłuchania Arabskiego przez sejmową komisję. Czy Arabski to najlepszy kandydat na stanowisko ambasadora RP w Madrycie, czy ucieka przed odpowiedzialnością?

1. Rozpoznanie

– Z punktu widzenia polskiej racji stanu byłoby to niedobre dla polskiej polityki zagranicznej, gdyby trzeba było pana Arabskiego z powrotem ściągać do Polski – przekonywał członek komisji Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski.

W tym tkwi właśnie cały problem, gdyż Arabski może się okazać kluczową osobą w toczącym się śledztwie w sprawie katastrofy. – Nie można na placówki wysyłać osób, które hipotetycznie mogą być podejrzanymi. Nie wiemy, jakie materiały na Tomasza Arabskiego są w Moskwie – mówił Mularczyk. Nie pomogła  apelacja do szefa komisji Grzegorza Schetyny, aby zwrócił się do ministra Sikorskiego o wycofanie kandydatury Arabskiego.

2. Diagnoza

Sąd właśnie nakazał prokuraturze ponownie zbadać sprawę organizacji lotów do Smoleńska. To oznacza, że Arabski mógłby stanąć przed sądem. Choćby dlatego należałoby się wstrzymać z opiniowaniem jego kandydatury. Należałoby określić, czy nie powinien zostać wezwany w charakterze świadka czy podejrzanego. Jakie to będzie miało jednak znaczenie, gdy Arabskiego nie będzie w kraju? Wszystko zatem wskazuje na to, że nominacja na ambasadora miała działać niczym program ochrony świadków – czysta karta i nowe życie w słonecznej Hiszpanii. Decyzja zapadła i Arabski może pakować walizki. Jedna wielka manipulacja.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy