Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Putin chce budować gazociąg przez Polskę

Edyta Żyła

Będzie druga nitka gazociągu Jamał–Europa – zapowiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Inwestycja ma usprawnić dostawy gazu do Polski, Węgier i Słowacji. Sęk w tym, że nie ma takiego zapotrzebowania.

Polska korzysta dziś z rosyjskiego surowca, ale poszukiwania gazu łupkowego, które zapowiadają się bardzo obiecująco, mają szansę uniezależnić nasz kraj od wschodniego sąsiada. Jeśli potwierdzą się optymistyczne prognozy, mamy tak duże zasoby, że nie tylko będą one w stanie zaspokoić nasze potrzeby, lecz także możliwy stanie się eksport gazu. Zresztą nawet jeśliby do tego nie doszło, i tak nic nie wskazuje, że wymienione przez Putina kraje będą potrzebować dodatkowych dostaw.

Deklaracja prezydenta Rosji wybudowania gazociągu przebiegającego przez terytorium Polski okazała się na tyle szokująca, że głos zabrał polski rząd, niechętny na ogół do komentowania w negatywnym świetle poczynań Kremla. – Jedyną spółką, która może budować gazociągi przesyłowe na terenie naszego kraju, jest polska spółka państwowa Gaz-System. I to nie jest decyzja ani Gazpromu, ani innego rządu. Jesteśmy w Unii Europejskiej i to my będziemy o tym decydować – powiedział podczas konferencji prasowej minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński nie pozostał bierny, tylko umówił się na rozmowę w tej sprawie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Jak podkreślał, nasz kraj sam zamierza wydobywać gaz oraz inwestować w energię odnawialną.

Budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego nie jest pomysłem nowym – planowano ją jeszcze w latach 90. Później, ze względu na inwestycję Nord Stream, pomysł został odłożony na półkę. Teraz niespodziewanie Putin postanowił do niego powrócić, chociaż nic nie przemawia za sensownością takiego projektu. Jak wskazał minister Budzanowski, w poprzednich latach w Europie zużycie rosyjskiego gazu spadło o 10 mld m sześc., więc nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla tej inwestycji. Podobnego zdania są nawet rosyjscy eksperci, którzy zauważyli, że istniejące obecnie możliwości przesyłowe Gazpromu pozwalają na przepompowanie każdego roku 255 mld m sześc. gazu przy eksporcie 138 mld m sześc.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?