Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Sejmowa batalia o ministra Nowaka

Edyta Żyła

Po ministrze zdrowia przyszedł czas na szefa resortu transportu – w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka. Jak można się było spodziewać, koalicyjna większość uchroniła go przed utratą stanowiska.

Zmian w resorcie transportu domagała się Solidarna Polska, która uznała Nowaka za najgorszego ministra w rządzie Tuska. Jak przekonywał w Sejmie poseł SP Patryk Jaki, zamiast planowanego 4,5 tys. km dróg ekspresowych wybudowano tylko 705 km, a z obiecanych 1,5 tys. km autostrad tylko 600 km. – Zamiast Sahary mamy fatamorganę – skwitował i dla wzmocnienia przekazu podarował ministrowi Nowakowi pluskwę w słoiku. Ten oryginalny pomysł miał związek z niedawnym incydentem pogryzienia pasażera pociągu TLK przez pluskwy. Informację na ten temat podchwyciły media i od tamtej pory stała się symbolem sytuacji na polskiej kolei. „To nie pluskwa, ale karaluch" – skwitował prezent Jakiego Stefan Niesiołowski, entomolog z wykształcenia.

Wniosek Solidarnej Polski podpisały także SLD i Ruch Palikota. Fakt ten kosztował tę pierwszą partię utratę jednego posła – Bartłomieja Bodio, który w akcie protestu zrezygnował z członkostwa w Klubie Parlamentarnym Ruchu Palikota. Poseł nazwał debatę nad odwołaniem Nowaka „politycznymi, niemerytorycznymi ślepakami" i oświadczył, że temat dróg wymaga dialogu, a nie wojny.

Ministrowi transportu zarzucono fatalny stan dróg i kolei oraz niewystarczający nadzór nad wydatkowaniem funduszy UE przeznaczonych na inwestycje drogowe. Ten ostatni zarzut był pokłosiem niedawnej decyzji Brukseli o zamrożeniu środków przeznaczonych na polskie drogi w związku z informacjami o nieprawidłowościach przy ich budowie. Po złożeniu wyjaśnień przez polską stronę pieniądze odblokowano, ale niesmak pozostał.

Jak można było oczekiwać, minister Nowak nie został odwołany, przeciwko wotum nieufności zagłosowały partie koalicji – PO oraz PSL. Trzech posłów ludowców się jednak wyłamało i podobnie jak cała opozycja głosowali za odwołaniem ministra.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej