Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Księgowy nie czuje bluesa

Anna Raczyńska

Wywiad z Eugeniuszem Kłopotkiem, posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego

Panie pośle, jest pan już jedną nogą poza Sejmem?

Ma pani na myśli moją pracę zawodową, do której niedawno wróciłem? Szczerze powiem, że to zajęcie daje mi o wiele większą satysfakcję niż praca w Sejmie. Współpraca w koalicji, rozczarowanie wynikami wyborów, które wprowadziły do Sejmu Ruch Palikota, zachowanie lidera tej formacji – wszystko to budziło we mnie niesmak, więc zadałem sobie pytanie: „Człowieku, gdzie ty jesteś?". I odpowiedzią był powrót do pracy, gdzie mogę pokazać, że potrafię prowadzić zakład i generować dobre zyski.

Miałam raczej na myśli notowania PSL, które są coraz słabsze. Partia przegrywa nawet w swoim mateczniku, w gminie Padew Narodowa na Podkarpaciu.

My przegrywamy w swoim mateczniku, Platforma w swoim, ale wcale mnie to nie dziwi. Od lat przestrzegam kolegów przed takim stylem rządzenia, jaki obserwujemy. Często mi się wypomina, że jestem dyżurnym krytykiem poczynań naszej koalicji, a zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, ale gdyby pan premier i jego drużyna uważniej słuchali takich głosów jak mój, to może dziś sytuacja wyglądałaby inaczej.

Dużo jest takich głosów w PSL i PO?

Najważniejsze instrumenty są w rękach ministra finansów, a największa przeszkoda tkwi w liberalnych poglądach polityków PO

Podobnie myśli wielu z nas. Przecież rozmawiam z koleżankami i kolegami. Problem w tym, że oni z różnych względów boją się ujawnić albo nie mają dostępu do mediów. Ja się nie boję, a głos – jak pani słyszy – mam donośny. Dlatego ostrzegam, że jeśli w tej chwili nasz rząd się nie opamięta, to może dotrwamy do końca kadencji, ale nie wiem, czy jeszcze będzie co zbierać.

Strajk na Śląsku i ruch Oburzonych to zapowiedź powszechnego buntu?

Obawiam się, że tak. Zwłaszcza że pewne działania polityków PO prowokują konfrontację. Na jednym z marcowych posiedzeń poparliśmy rządowy projekt dalszego uelastyczniania Kodeksu pracy, ale poseł Szejnfeld wrzucił przy okazji poselski projekt dotyczący między innymi okresu rozliczenia czasu pracy. Dziś wynosi on cztery miesiące, a jest próba przedłużenia go do 12 miesięcy. Rozmawiano o tym w ramach Komisji Trójstronnej, były pewne ustalenia, a Platforma upiera się przy swoim. To wywołało oczywiście poważne perturbacje na linii rząd – związki zawodowe. Nic nie robi się również w sprawie umów śmieciowych, które są w Polsce prawdziwą plagą. Trudno się więc dziwić ludziom, że zaczynają krzyczeć „dość!".

Resorty powołane do rozwiązania tych spraw należą do PSL.

Jakbym słyszał kolegów z PO. Strasznie mnie irytuje, kiedy politycy tej partii mówią: macie swojego ministra gospodarki oraz ministra pracy i polityki społecznej, i całe odium odpowiedzialności próbują zepchnąć na PSL. A przecież kasę trzyma minister Rostowski. I teraz pytanie: trzyma kasę realną czy wirtualną? Bo tego tak do końca nie wie nikt.

Sejm nie ma kontroli nad finansami państwa?

Nie twierdzę, że jest naruszana jakaś zasada konstytucyjna. Ale już co do zasady jawności finansów publicznych to mam wątpliwości. Minister finansów trzyma ponoć 7 mld złotych na koncie Funduszu Pracy. Skoro tak, to dlaczego minister Kosiniak-Kamysz ma takie problemy, by coś z niego uszczknąć? Są te pieniądze czy ich nie ma?

Przy ustawie o kasowym VAT dla firm namieszał Waldemar Pawlak. To on podsunął pomysł, by ograniczyć ją do małych przedsiębiorstw. Przecież źródłem patologii w rozliczeniach są duże firmy.

A miał inne wyjście? Minister Rostowski nie chciał o tym rozwiązaniu nawet słyszeć. Ponieważ PSL domagał się tej regulacji, wicepremier Pawlak, na zasadzie lepszy rydz niż nic, zaproponował miniwersję. Zdecydowaliśmy, że może w ten sposób uda się pomóc małym firmom. Zwłaszcza że nasza gospodarka może złapać oddech nie dzięki dużym przedsiębiorstwom, tylko właśnie małym i średnim.

Ale te małe łatwiej zmieść z rynku.

Poprzednia
1 2 3 4 5

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy