Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Bandyci z top listy

Janina Blikowska, Marek Kozubal

Najbardziej poszukiwany polski przestępca Dariusz Denkiewicz wpadł w ręce brytyjskiej policji. Nasi stróże prawa ścigali go od dwóch lat

Zaraz za Kupcem na policyjnej liście znajduje się Marian Ozga z Podkarpacia. Dzisiaj ma 73 lata. Jest podejrzany o okrutne zabójstwo swojej siostry. Spalił ją żywcem. Dramat rozegrał się we wsi Lipie. Mężczyzna mieszkał z 69-letnią ofiarą i jej córką. Pomiędzy rodzeństwem doszło do kłótni o podział majątku. Ozga zażądał od siostry, by spłaciła jego część spadku. Kiedy odmówiła, wpadł w furię. Zaatakował siostrę gazem łzawiącym i dotkliwie pobił. Napadnięta straciła przytomność. Jej brat oblał cały pokój benzyną i podpalił zapalniczką. Ciało kobiety ogarnął ogień. Córka nie zdołała jej uratować. Kobieta w wyniku odniesionych ran zmarła, córka została zaś ciężko poparzona. Marian Ozga uciekł z domu i ślad po nim zaginął. Policja przypuszcza, że przebywa za granicą.

Kolejnym poszukiwanym jest 36-letni Mariusz Szczypiński, ps. Kenes. Był związany z pułtuskim półświatkiem, działał w gangu i zajmował się produkcją narkotyków na wielką skalę. W całym kraju organizował wytwórnie amfetaminy. Według policji w jego fabrykach wyprodukowano setki kilogramów narkotyków. Gang, do którego należał „Kenes", został zlikwidowany w czerwcu 2003 r. przez Centralne Biuro Śledcze. W dniu akcji policji Szczypiński nie nocował w domu i umknął obławie. Co ciekawe, ślad zaginął też po jego żonie i dwójce dzieci. Policja podejrzewa, że ukrywają się razem.

Vladimir Volkov to 63-letni dziś rosyjski killer, niegdyś związany z trójmiejskim półświatkiem. 1 października 1998 r. w Głogowie razem z członkami gangu z zimną krwią zastrzelił z kałasznikowa braci Krzysztofa i Dariusza S. Następnie zrabował torbę z 300 tys. zł. Volkov kierował gangiem, który specjalizował się też w porwaniach. W czerwcu 1998 r. wziął zakładnika i przetrzymywał go cztery dni. Za uwolnienie żądał okupu w wysokości miliona marek. Bliscy ofiary nie mieli pieniędzy, dlatego przestępca wypuścił porwanego. Kilka dni potem uprowadził inną osobę. Wypuścił ją po otrzymaniu 300 tys. marek okupu. W jego mieszkaniu w Gdyni policjanci znaleźli rewolwer wraz z amunicją oraz sfałszowany banknot o nominale... 500 tys. starych złotych. Zdaniem prokuratury Volkov posługiwał się kilkoma paszportami na różne nazwiska. – Od kilku lat nie mamy o nim żadnych informacji – przyznają śledczy. Nie ma pewności, czy rosyjski killer żyje.

Poszukiwani z kartelu Medellin

Na liście najgroźniejszych przestępców opracowanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest kilkadziesiąt nazwisk. To głównie przestępcy gospodarczy, przemytnicy i handlarze narkotyków. W zeszłym roku jednostka poszukiwawcza ABW ścigała 45 osób, przeważnie podejrzanych w wielowątkowych śledztwach prowadzonych przez prokuratury apelacyjne całego kraju. Większości z nich zarzuca się udział w zorganizowanych grupach przestępczych.

ABW nie ujawnia pełnej listy poszukiwanych, bo na jej publikację nie zgadzają się prokuratorzy. Z naszych informacji wynika, że znajdują się na niej Kolumbijczycy związani z kartelem Medellin, którzy tworzyli szlak przemytu narkotyków do Polski: Joseph Delgado-Herrera oraz Raul Ferrer. Ostatnio mieszkali w Hiszpanii. Agenci ABW ścigają też Nigeryjczyka Joela Anarah podejrzanego o fałszerstwa i oszustwa. Wśród poszukiwanych przez ABW i policję są też m.in. Janusz Kwiecień, ps. Nikodem (mieszkaniec Szczecina), warszawiak Krzysztof Janik, ps. Jamnik, oraz gdańszczanin Mirosław Dawidowski, ps. Koziołek. Wszyscy popełniali przestępstwa gospodarcze na wielką skalę.

W policji oraz ABW działają specjalne zespoły, które tropią ukrywających się przestępców. Mogą ich ścigać w kraju i za granicą. Gdy namierzą ich w innym państwie, informację przekazują tamtejszej policji. Sposób działania „poszukiwaczy" nie jest jawny. Wykorzystują jednak techniki od lat znane policjantom. – Aby zdobyć informację, niekiedy zostajemy listonoszami, administratorami czy dostawcami pizzy. Często sami ukrywamy się w dziwnych miejscach, nawet w kontenerze na śmieci – opowiada jeden z nich.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej