Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Historia dyplomacji

Sebastian Rybarczyk

Churchill, Hitler i niepotrzebna wojna" Patricka J. Buchanana nie jest typową książką z gatunku „co by było, gdyby?", to raczej próba opisania upadku imperium brytyjskiego z perspektywy dwóch wojen światowych.

Patrick J. Buchanan,
Churchill, Hitler
i niepotrzebna
wojna,
Czerwone i
Czarne

Dla autora spowodowały one upadek naszej cywilizacji i nie przypadkiem podtytuł książki brzmi: „Jak Wielka Brytania straciła swoje imperium, a Zachód stracił świat".

Czy gdyby Niemcy i Anglicy byli w stanie się porozumieć, mogłoby nie dojść do tak wielu tragedii? Autor sugeruje, że istniały inne możliwości rozwiązania politycznych problemów. Jako winnego tragedii nie wskazuje tylko i wyłącznie militaryzmu niemieckiego, ale szuka go także w rządach brytyjskim i amerykańskim. Opis sposobu myślenia i działania elit politycznych to najcenniejszy element książki Buchanana.

Punkt widzenia autora jest typowo amerykański: chłodny, statyczny i do bólu racjonalny. Ówczesnym politykom wykazuje ich niekompetencje, chciejstwo, krótkowzroczność i kierowanie się emocjami. Zwłaszcza Churchill ukazany został jako osoba małostkowa, oportunistyczna i wyjątkowo często myląca się w swoich analizach i sympatiach politycznych.

Warto też sięgnąć po tę pozycję dlatego, że autor sporo miejsca poświęca Polsce, i to nie zawsze pochlebnie, ale mimo wszystko jest to lektura obowiązkowa dla tych, którzy interesują się historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość