Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Zydowscy powstancy schwytani przez Niemcow w czasie likwidacji getta w Warszawie

Żydowska walka o pamięć

Leszek Pietrzak

Na placu Muranowskim po wybuchu powstania w getcie zawisły dwie flagi: polska i żydowska – jako symbol wspólnej walki 

Czy historia zostanie napisana na nowo?

Kolejna rocznica tragicznego powstania w getcie warszawskim – tym razem 70. – każe postawić jedno zasadnicze pytanie: czy historia żydowskiego powstania w warszawskim getcie zostanie wreszcie wyprostowana? Czy możliwe będzie jej napisanie od nowa w taki sposób, aby znalazło się w niej miejsce dla wszystkich bohaterów tamtego powstania, niezależnie od tego, czy byli członkami ŻZW czy ŻOB? Czy w tej historii Polacy i ich konspiracyjne organizacje będą tylko biernymi obserwatorami samotnej walki Żydów w warszawskim getcie? Czy znajdzie się w niej miejsce dla faktów mówiących o polsko-żydowskiej współpracy i wspólnej walce?

Te pytania wydają się szczególnie ważne i aktualne z wielu powodów! Jednym z najistotniejszych jest kwestia realizowanego od kilku lat projektu Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. To najlepsza okazja, aby wreszcie opowiedzieć całą prawdę o powstaniu w getcie i jego uczestnikach. Ten pomnik polsko-żydowskiego braterstwa broni jest znacznie bardziej Polsce i Warszawie potrzebny niż pomnik „czterech śpiących" na stołecznej Pradze, sławiący sowieckiego okupanta.

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy