Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Tabletowy zawrót głowy

Krzysztof Jóźwiak, Tomasz Sobański

Prześwietliliśmy najciekawsze modele z systemem Android

Tablety szturmem zdobywają rynek elektroniki i serca miłośników multimedialnych gadżetów. Coraz mniej osób widzi w nich jedynie interesującą zabawkę, rośnie natomiast liczba tych, którzy traktują je jako bardzo wygodne i użyteczne narzędzie służące zarówno pracy, jak i rozrywce. Specjaliści szacują, że już w tym roku liczba sprzedanych tabletów może być wyższa niż liczba sprzedanych laptopów, które do niedawna były synonimem urządzenia mobilnego. I nie należy się temu dziwić. Tablety nie służą już wyłącznie do przeglądania internetu, odbierania poczty czy oglądania filmów, powoli stają się centrum naszego multimedialnego świata. Za ich pomocą możemy sterować pozostałymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem audio i wideo, inteligentnymi instalacjami w domu czy samochodzie. Tablety obrastają gadżetami, które w mgnieniu oka, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, potrafią przekształcić je w podręczny notatnik i platformę graficzną (wystarczy do tabletu dorzucić inteligentny rysik) czy komputer (coraz więcej modeli umożliwia podłączenie stacji dokującej lub klawiatury). Jedna z firm opracowała już nawet technologię, która pozwala pod wpływem dotyku uaktywnić trójwymiarowe, wypukłe klawisze. Dynamicznie rozwija się także rynek gier dedykowanych urządzeniom mobilnym.

Tablety są bardzo wygodne w obsłudze – lekkie, smukłe i ergonomiczne zaprojektowane. Dzięki łączności bezprzewodowej nic nie ogranicza ich mobilności. Działają w pionie i poziomie, a dzięki najprostszej z możliwych formie obsługi – ekranowi dotykowemu – są wyjątkowo intuicyjne. Wszystko to sprawia, że możemy z nich wygodnie korzystać praktycznie wszędzie – podczas podróży, w pracy, w domu.

Wszystkie te zalety sprawiły, że coraz więcej producentów elektroniki wypuszcza na rynek swój autorski tablet. Nasz test ma za zadanie pomóc zorientować się w gąszczu multimedialnych nowości. Oczywiście pokazuje on jedynie pewien wycinek rynkowej oferty – ograniczyliśmy się do tabletów pracujących na najbardziej popularnym systemie operacyjnym Android. Są to modele z nieco wyższej półki cenowej, dzięki czemu ich funkcjonalność jest bardzo duża, a zastosowane w nich technologie należą do tych najbardziej zaawansowanych i dają nam punkt odniesienia podczas porównywania ich z bardziej ekonomicznymi produktami. Aby nasza ocena była mniej subiektywna i nie ograniczała się wyłącznie do wrażeń wzrokowych, dotykowych czy słuchowych, każdy tablet przetestowaliśmy za pomocą dwóch popularnych programów benchmarkowych AnTutu Benchmark i Anguilla 3D Benchmark. Pierwszy z nich jest szczegółowym, syntetycznym testem, sprawdzającym wszystkie najważniejsze parametry urządzenia, m.in. moc obliczeniową procesora, prędkość pamięci RAM, grafikę 2D i 3D, bazy danych oraz prędkość zapisu i odczytu w pamięci wewnętrznej. Drugi z benchmarków skupia się w większym stopniu na grafice 3D i w tej materii najmocniej obciąża tablet.

Przy sprawdzaniu szybkości zużycia baterii posłużyliśmy się trzygodzinnym filmem Full HD. Wyświetlany był przy największej jasności ekranu, największej głośności, włączonym Wi-Fi, a odtwarzanie zaczynało się przy baterii naładowanej w 100 proc.

Nieco mniejszą uwagę zwróciliśmy na jakość zdjęć i filmów. Nie jest to na razie kategoria, w której tablety mogą podjąć rywalizację z cyfrowymi kompaktami, nie mówiąc już o lustrzankach. W większości przypadków jakość zdjęć jest podobna, nieźle wychodzą fotografie wykonane w dobrym oświetleniu, im ciemniej, tym tabletowe aparaty mają większe problemy z ostrością i balansem bieli. Słabo radzą sobie także algorytmy odszumiające zastosowane w testowanych modelach. Wszelkie odchylenia od normy zarówno na plus, jak i na minus uwypukliliśmy w opisie.

Ogólnie trzeba przyznać, że producenci dostarczyli nam tablety bardzo dobre i zdecydowanie wyróżniające się na mocno nasyconym rynku. Wszystkie wyposażono w bardzo dobre wyświetlacze, różniące się nieco przekątnymi ekranu. Stąd jakość wyświetlanego obrazu była dość podobna, na plus wyróżnił się model Acera oferujący rozdzielczość Full HD. Projektanci testowanych tabletów włożyli dużo wysiłku w stworzenie konstrukcji wyglądających solidnie i przyciągających wzrok, o żadnym z tabletów nie można więc powiedzieć, że jest brzydki. Najbardziej pod tym względem przypadły nam do gustu produkty Samsunga, Fujitsu i Acera.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość