Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Polecamy

Krzysztof Jóźwiak, Tomasz Sobański

Samsung Galaxy Note 10.1, AnTutu Benchmark – 15359, Anguilla 3D Benchmark – 45156

Samsung Galaxy Note 10.1 to z pewnością najbardziej uniwersalny tablet, z jakim mieliśmy do czynienia podczas testu, prezentuje się okazale zarówno pod względem designu, jak i możliwości, łącząc zalety mobilnego komputera, notatnika, pada graficznego, odtwarzacza multimedialnego, aparatu fotograficznego, platformy do gier i pilota. Gdyby jakość wykonywanych zdjęć była lepsza, mielibyśmy do czynienia z urządzeniem w swojej klasie niemal idealnym. Przejdźmy jednak do szczegółów. Słowa uznania należą się Samsungowi za projekt i wykonanie – tablet prezentuje się elegancko, nowocześnie i jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Wykonany jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych, jest smukły (8,9 mm) i lekki (600 g). Wszystkie przyciski i sloty znajdują się na górnej krawędzi, przycisk włączania, głośności, gniazdo słuchawek, porty karty SIM i microSD są bardzo ładnie wkomponowane w obudowę. Na spodzie znajduje się gniazdo do podłączenia kabla USB lub stacji dokującej. Można jedynie żałować, że tył tabletu został wykonany z zimnego plastiku o błyszczącej powierzchni, a nie np. z miękkiego, gumowanego materiału odpornego na zarysowania i przyjemnego w dotyku. Na rynek producent wypuścił dwie wersje kolorystyczne, białą i czarną.

Najbardziej nietypową rzeczą w Samsungu Galaxy Note 10.1 jest chowany w obudowie rysik stworzony we współpracy z cenioną wśród grafików firmą Wacom. Tablety są jak gdyby stworzone do tego, aby stanowić podręczny notatnik. Tymczasem rzadko są w taki sposób wykorzystywane. Dopiero zastosowanie rysika pozwala wygodnie wykonywać odręczne notatki oraz rysunki. Można nim także standardowo obsługiwać tablet. Technologia firmy Wacom pozwala rozpoznawać 1024 poziomy nacisku. Aby pokazać zaletę tego rozwiązania, producent dołączył program Photoshop Touch oraz świetną grę Crayon Physics. Domyślnie mamy także zainstalowany program do robienia odręcznych notatek, a także możliwość uruchomienia jednocześnie dwóch aplikacji w okienkach obok siebie. Dzięki temu w jednym oknie możemy oglądać film lub prezentację, a w drugim np. zapisywać swoje spostrzeżenia. Dodatkowy przycisk dotykowy u dołu wyświetlacza pozwala błyskawicznie wykonać zrzut ekranu, który może posłużyć za kartkę z notatnika.

Jako że tablety wyewoluowały ze smartfonów, sprzęt ten posiada także możliwość wykonywania połączeń telefonicznych oraz pisania wiadomości tekstowych. Ekran TFT o rozdzielczości 1280 x 800 i bardzo dobrych kątach widzenia wyświetla ostry i żywy obraz. Dołączone oprogramowanie pozwala nam za pomocą tabletu sterować telewizorem czy dekoderem, ale świetnie sprawdza się także jako EPG – elektroniczny przewodnik po programach.

Otrzymany przez nas egzemplarz pracował na systemie Android 4.0, jednak Samsung zapewnia, że niebawem będzie dostępna aktualizacja do wersji 4.1. Warto podkreślić ponadprzeciętną płynność działania systemu i wydajność aplikacji, zdecydowanie wyróżniającą modele Samsunga na tle konkurencji. Inżynierowie odpowiedzialni za optymalizację spisali się na medal. Jest to także zasługa mocnego sprzętu, jaki kryje się we wnętrzu tabletu: czterordzeniowy procesor Exynos 4412 taktowany z prędkością 1,4 GHz i 2 GB pamięci RAM oraz układ graficzny MALI-400 MP4 OC.

Wyniki benchmarków pokazują, że Galaxy Note 10.1 jest jednym z najmocniejszych testowanych przez nas tabletów, szczególnie w przypadku obróbki grafiki 3D. Producent zadbał także o odpowiednie wrażenia słuchowe – dał możliwość ustawienia dźwięku w systemie Virtual 7.1, co przełożyło się na dość dobry efekt dźwięku przestrzennego mimo pozornie małych głośników. Przy okazji warto dodać, że umieszczone są one bardzo sprytnie z przodu obudowy, po obu stronach ekranu, dzięki czemu trudno je przypadkowo przesłonić. Tablet został wyposażony w dość pojemną baterię 7000 mAh, której niestety nie da się naładować przez port USB. Trzygodzinny film Full HD rozładował baterię w 35 proc. Producent zainstalował w urządzeniu dwie kamery, tylną 5-megapikselową i przednią 2-megapikselową. Jakość fotografii jak na tego typu urządzenie jest całkiem dobra, są one dobrze nasycone i skontrastowane, a algorytmy odszumiające działają z małą mocą i nie psują oryginalnego zdjęcia. Nieco rozczarowująca jest rozdzielczość filmów, w tablecie z wyższej półki można było oczekiwać rozdzielczości Full HD. Wymiary 262 x 180 x 8,9 mm. Waga 600 g.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE