Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Sławomir Nowak

Daniel Orzechowski

Ministrowi transportu się upiekło. Posłowie odrzucili projekt Solidarnej Polski – Nowak zostanie na obecnym stanowisku.

– Pracujemy dalej, harujemy. Nie wszystko się udaje, to prawda, ale staramy się jak najlepiej i myślę, że będą widoczne efekty i na kolei, i na drogach – powiedział minister transportu po wyjściu z sali obrad po zakończonych głosowaniach. Premier Tusk również odetchnął z ulgą i zadowolony bronił partyjnego kolegi. – Wreszcie pojawili się ludzie, i do takich należy również minister Nowak, którzy wtedy, kiedy mowa o autostradach, drogach, dworcach, stadionach, budują, a nie gadają. Nie specjalizują się w pustych komunałach i typowych dla opozycji okrzykach bez argumentów, tylko naprawdę pracują – powiedział Tusk. Zabawne jest to, że sytuacja, którą przedstawiają Nowak i Tusk, jest w istocie całkowicie odwrotna! Nikt nie haruje, nie widać efektów, a panowie są perfekcyjni w prawieniu komunałów. Tym samym opowiadają ordynarne kłamstwa. Bo o jakich wynikach mowa, skoro wszyscy po polskich drogach jeździmy i efektów nie widzimy?

Rozpoznanie

4,5 tys. – tyle kilometrów dróg ekspresowych obiecano Polakom. Do tego rządzący dorzucili jeszcze 1,5 tys. km autostrad. Ile zostało z tych obietnic zrealizowanych? Obecnie mamy 705 km dróg ekspresowych i 600 km autostrad, które powstawały w strasznych bólach. Wszyscy pamiętamy problemy firm, którym GDDKiA nie wypłacała pieniędzy. Przy samej budowie autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami ponad 60 firm domagało się w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji wypłaty ok. 8 mln zł za wykonane prace. To samo przeżywali robotnicy pracujący na odcinku autostrady A2. Afery można wymieniać – a wśród nich sprawę chińskiego konsorcjum Covec, które miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą o łącznej długości ok. 50 km. Przez problemy negocjacyjne konsorcjum zrezygnowało z kontraktu opiewającego na 1,3 mld zł. Nie wspominając już o złym stanie kolei, problemami z rozkładami jazdy pociągów lub fotoradarami opłacanymi z budżetu państwa. Choć część z tych afer to dzieło rządów poprzednika Nowaka, Cezarego Grabarczyka, to nowy minister zrobił niewiele, by ten stan poprawić.

Diagnoza

Minister Nowak poinformował, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszonych ponad 50 przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych za 31 mld zł. Ponadto zadeklarował, że 1 stycznia 2014 r. ruszy program „Mieszkanie dla młodych", który zastąpi program „Rodzina na swoim". Brzmi imponująco! Jak wszystkie inne obietnice, które ostatecznie albo nie zostały zrealizowane, albo odbiły się rykoszetem i spowodowały więcej strat niż pożytku.

Skala wykrywacza

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej