Najnowsza interwencja Uważam Rze

Mierny, bierny, ale wierny

To hasło jest typowe dla czasów komunizmu. Od ponad 20 lat nie ma już tego systemu, ale niestety mentalność komunistyczna pozostała. Bardzo wyraźnie widać to w Sejmie wśród posłów oraz wśród wysokich urzędników państwowych.

Dziś w Sejmie obowiązuje pięć przykazań posła: bądź wierny przewodniczącemu partii, a będziesz miał wysokie miejsce na liście wyborczej; nie wychylaj się zanadto w czasie głosowań lub prac komisji, a twoja postawa będzie doceniona przez przewodniczącego; pokazuj się w telewizji i prezentuj poglądy swojego przewodniczącego, żebyś był dobrze przez lud zapamiętany; zabiegaj o poparcie wpływowych polityków partii, żeby przewodniczący czuł respekt przed tobą; nie ruszaj urzędników, bo mogą mieć rodzinne powiązania z Twoim szefem.

Pytanie brzmi jednak: gdzie w tym wszystkim jest naród? Naród jest potrzebny do płacenia podatków na spełnianie kaprysów posłów i urzędników oraz do oddania głosu na odpowiednią partię. Z tych prostych powodów całym sercem popieram akcję Zmieleni.pl. Powstanie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu może zburzyć ten chory system. Wtedy nie szef partii, lecz naród będzie się dla posła liczył. Może poseł, zamiast jeździć po Polsce z różnymi wykładami, będzie siedział w ławach sejmowych i zajmował się sprawami Polski. Ale żeby móc to wszystko osiągnąć, musimy sami się trochę poświęcić i pokazać władzy, posłom wszystkich partii, że chcemy zmian. Nie trzeba wielkich strajków, pojedynczych manifestacji w Warszawie, lepiej pokazać się w inny sposób. Potrzeba akcji jak w czasach komunizmu, gdy ludzie chodzili z opornikiem w klapie lub kapeluszu. Chciałbym zaproponować jedną minutę dla Zmielonych. Co miesiąc o stałej godzinie ten, kto siedzi, niech wstanie na jedną minutę, kto idzie, niech zatrzyma się na minutę, a kto jedzie, niech zwolni do 10 km/h, i tak do skutku. Może taki opór zwróci uwagę posłów i dojdzie do zmian. Może taką akcję zauważą w innych krajach i premier, chcąc dobrze wyglądać na unijnych salonach, zmieni prawo i Zmieleni wygrają. Jedna minuta to niewiele, ale jak wiele może zmienić.

Krzysztof Niemiec, Krzeszowice

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy