Najnowsza interwencja Uważam Rze

Lekcja historii w niemieckim wydaniu

Szanowna Redakcjo, chciałabym się odnieść do artykułu, który miałam okazję przeczytać w ostatnim numerze tygodnika. Sama okładka wywołała spore kontrowersja wśród mainstreamowych mediów.

Szerokim strumieniem płynęły komentarze o tym, jak to prawicowcy nie umieją właściwie zinterpretować przekazu filmu z niemieckiej TV, jak nie potrafią odpowiednio interpretować faktów historycznych. Cóż, jesteśmy sami sobie winni, że niewłaściwie dbamy o pamięć historyczną. Nie tak dawno furorę w naszych kinach robił film „Pokłosie", w którym Polacy zostali przedstawieni jako antysemici, którzy wymordowali Żydów. Film, pewnie zupełnie przypadkiem, powstał przy wsparciu finansowym Rosjan. Tak samo przypadkiem był on komentowany, reklamowany zarówno w Polsce, jak i na tzw. arenie międzynarodowej. Czy można zatem mieć pretensje o to, że Niemcy puszczają produkcję, która interpretuje historię w sposób dla nich wygodny? Sami Polacy wysyłają sygnały, że mają na to przyzwolenie. Pozwalamy w sposób świadomy bądź nie, by kaci stali się ofiarami, a ofiary wystąpiły w roli katów. Co więcej, dopóki nasz rząd i MSZ nie będą reagować na skandaliczne kłamstwa, nasi sąsiedzi będą opisywać historię na nowo w sposób, który jest dla nich wygodny i przyswajalny. Strategia budowania świadomości narodowej na oszustwie bardzo dobrze przyjmuje się wśród Niemców. A każda rozpaczliwa próba wyjaśnień z polskiej strony to oskarżenia o ksenofobię i niechęć wobec przyjaciół zza Odry. Ciekawe, kiedy przyjdzie nam przepraszać za wszystkie zbrodnie wyrządzone Niemcom w czasie II wojny.

Anna Mączyńska

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?