Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Niemcy poza strefą euro?

Daniel Pawłowiec

Republika Federalna Niemiec znajduje się w najgorszym kryzysie w swojej historii. Wprowadzenie euro okazało się fatalnym błędem, który zagraża naszemu dobrobytowi.

Stare partie się zużyły i nie potrafią się przyznać do swoich błędów" – czytamy na stronie powstałej w lutym tego roku nowej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec. Według ostatnich sondaży już ponad 25 proc. Niemców popiera takie stwierdzenie i jest gotowych zagłosować na tę partię. Największe poparcie dla postulatu opuszczenia strefy euro przez Niemcy znajduje się wśród osób z przedziału  wiekowego 40–49 lat, pamiętających jeszcze markę niemiecką.

Alternatywa dla Niemiec, która ma za sobą już pierwszy kongres na 1200 osób, skupia ludzi nauki, mediów i biznesu i reprezentuje głównie prawą stronę niemieckiej sceny politycznej, m.in. kontestatorów z rządzącego CDU. Zachęcona dobrymi notowaniami zamierza wziąć udział nie tylko w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale też wrześniowych wyborach do Bundestagu. Nowa partia dostrzega, że koszt europejskiej polityki ratunkowej ponoszą przede wszystkim zwykli podatnicy, podczas gdy jej beneficjentami są banki, fundusze hedgingowe i duzi prywatni inwestorzy. Domaga się więc skończenia z dotychczasową polityką wspierania instytucji finansowych, powrotu do walut narodowych oraz stworzenia łatwej ścieżki opuszczenia strefy euro przez państwa, które wyrażą taką wolę. Alternatywa nie zgadza się też, aby państwa peryferyjne, takie jak Grecja czy Hiszpania, były de facto finansowane z niemieckiego budżetu. Pojawienie się Alternatywy dla Niemiec jest jakościową zmianą sceny politycznej u zachodniego sąsiada. Po raz pierwszy bowiem partia eurosceptyczna ma tak duże poparcie społeczne i tak silne oparcie wśród niemieckiej elity intelektualnej. Jej ewentualne zwycięstwo wyborcze może nie tylko zdemolować niemiecką scenę polityczną, lecz także odebrać Niemcom miano „pierwszego obrońcy Unii Europejskiej".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO